Mardin’de odalar ve borsalar ile OSB Bölgesel Kalkınma Platformu kuruyor

Mardin Organize Sanayi Bölgesi yönetimini ziyaret eden Mardin ilçeleri odaları ve borsaları, kurumsal işbirliği kapsamında Bölgesel Kalkınma Platformu kurma kararı aldı. Mardin Organize Sanayi Bölgesinde yapılan toplantı nezaket ziyareti ve işbirliği imkânlarının araştırılması olmak üzere iki ana amaçla yapıldığı kaydedilen açıklamada, Mardin’in kalkınmasına dair projelerde işbirliği yapılması ve bununla ilgili kurumsal lobi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi kararı […]

Mardin’de odalar ve borsalar ile OSB Bölgesel Kalkınma Platformu kuruyor
Mardin’de odalar ve borsalar ile OSB Bölgesel Kalkınma Platformu kuruyor
Selman Güneş
  • 19 Kasım 2022 09:39
  • 29 Kasım 2022 11:12

Mardin Organize Sanayi Bölgesi yönetimini ziyaret eden Mardin ilçeleri odaları ve borsaları, kurumsal işbirliği kapsamında Bölgesel Kalkınma Platformu kurma kararı aldı.

Mardin Organize Sanayi Bölgesinde yapılan toplantı nezaket ziyareti ve işbirliği imkânlarının araştırılması olmak üzere iki ana amaçla yapıldığı kaydedilen açıklamada, Mardin’in kalkınmasına dair projelerde işbirliği yapılması ve bununla ilgili kurumsal lobi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi kararı aldığı belirtildi.

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan; Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (Vekalet); Nusaybin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Abdulkadir Güneş; Mardin OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdunnasır Duyan, Yönetim Kurul Üyeleri Şükrü Karaboğa, Faysal Sun, Ahmet Azun, Salim İlhan, Veysi Duyan; TOBB/TEPAV, Mardin İli/İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci toplantıya katıldı.

Mardin odaları ve borsaları ile Mardin OSB yönetimi, ilgili kurumların da yer aldığı “Mardin Bölgesel Kalkınma Platformu”nu kurmaya karar verildi. Platform, Mardin’in kalkınmasına dair projelerde işbirliği yapacak. Ayrıca kalkınmaya yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde, ilgili kamu kurumları ile iletişime geçmek suretiyle kurumsal lobicilik faaliyetleri icra edecek.

Bu kapsamda bir yol haritası belirlendi. Öncelikle Mardin’in sorunları detaylıca tespit edilecek ve yapılacak müzakerelerle öncelik sırası tespit edilmek suretiyle bunların çözümü için gerekli faaliyetler icra edilecek. Potansiyel sorunların bir kısmı şöyle: OSB kuruluş çalışmaları, yatırımların çekilmesine dair faaliyetler, üretici kesimin karşılaştığı temel sorunların çözümü.

Ziyaret sonunda, platformun etkinliğinin artırılması ve başarılı çalışmalar icra edilmesi hususundaki iyi niyet yinelendi ve yılsonuna kadar ilgili kamu kurumlarıyla ilk irtibatın sağlanmasına dair prensip kararı alındı.