Mardin’de mahkeme Cizre’deki patlamada uzuv kaybı yaşayan çocuk hakkında karar verdi

Mardin 1. İdare Mahkemesi’nin Eylül 2015’te Cizre’de sokağa çıkma yasakları döneminde patlayıcı nedeniyle sağ eli ve sol bacağını kaybeden 13 yaşındaki Yusuf Şık’a tazminat ödenmesine karar verdiği bildirildi. T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre; Mahkeme, Cizre’de, 4-12 Eylül 2015’te ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağı döneminden hemen sonra, patlayıcı nedeniyle sağ eli ve sol bacağını kaybeden […]

Mardin’de mahkeme Cizre’deki patlamada uzuv kaybı yaşayan çocuk hakkında karar verdi
Mardin’de mahkeme Cizre’deki patlamada uzuv kaybı yaşayan çocuk hakkında karar verdi
Selman Güneş
  • Yayınlanma9 Şubat 2021 19:52
  • Güncelleme9 Şubat 2021 19:53

Mardin 1. İdare Mahkemesi’nin Eylül 2015’te Cizre’de sokağa çıkma yasakları döneminde patlayıcı nedeniyle sağ eli ve sol bacağını kaybeden 13 yaşındaki Yusuf Şık’a tazminat ödenmesine karar verdiği bildirildi.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre; Mahkeme, Cizre’de, 4-12 Eylül 2015’te ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağı döneminden hemen sonra, patlayıcı nedeniyle sağ eli ve sol bacağını kaybeden 13 yaşındaki Yusuf Şık’a 555 bin maddi, 40 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Mahkeme, Şık’ın anne, baba ve kardeşlerine de 60 bin lira manevi tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Karar, sokağa çıkma yasakları döneminde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren ya da yaralanan ve zarar görenler için de emsal niteliği taşıyor.

Habere göre, mahkeme, buna karşılık, sokağa çıkma yasağı bittikten sonra sokağa çıkan Yusuf Şık’ın ailesini yüzde 50 kusurlu buldu.

Mahkeme, Yusuf Şık’ın yasak kalktıktan birkaç saat sonra sokağa çıkmasını kusur saydı ve 1 milyon 111 bin lira yerine, yarısının tazminat olarak ödenmesine kararlaştırdı.