Mardin’de kışın lezzeti kavurma mesaisi başladı

Mardin’de kış aylarının vazgeçilmezi olan kavurmanın zahmetli mesaisi başladı. Kavurma için kurulan kazanlar kaynamaya başladı. Kadınlar tarafından yapılan kavurma eşit şekilde ailelere pay ediliyor. Mesai erken saatlerde başlıyor, odun ateşinde kaynıyor Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüzyıllardır süre gelen kavurma (qeli) geleneği kadınların ellerinde yaşatılıyor. Semiz hale gelmesi ve etinin lezzetli olması için kavurma yapılacak hayvan yazın […]

Mardin’de kışın lezzeti kavurma mesaisi başladı
Mardin’de kışın lezzeti kavurma mesaisi başladı
Selman Güneş
  • Yayınlanma29 Kasım 2020 12:00
  • Güncelleme29 Kasım 2020 12:13
https://youtu.be/ocqm-3zoycQ

Mardin’de kış aylarının vazgeçilmezi olan kavurmanın zahmetli mesaisi başladı. Kavurma için kurulan kazanlar kaynamaya başladı. Kadınlar tarafından yapılan kavurma eşit şekilde ailelere pay ediliyor.

Mesai erken saatlerde başlıyor, odun ateşinde kaynıyor

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüzyıllardır süre gelen kavurma (qeli) geleneği kadınların ellerinde yaşatılıyor. Semiz hale gelmesi ve etinin lezzetli olması için kavurma yapılacak hayvan yazın beslenip kasım sonunda kesiliyor. Kavurma için Kızıltepe’nin Kaynarca (Tolık) Köyü’nde hazırlıklar sabah saat 05.00’te başladı. Hazırlanan yağsız etler odun ateşinde kazanlarda kaynatılıyor. Zahmetli olan kaynatma işleminin ardından  hazırlanan etler tenekelere boşaltılıyor. Eşit şekilde ailelere kendi aralarında kavurmayı pay ediyor.  Kavurma kışın ve tüketilmek için muhafaza ediliyor.

“Kürtlerin geleneğidir”

Yıllardır köyde kavurma yapan Zekiye Gümüş, “Hayvanları besliyoruz, Zamanı gelince besi hayvanımızı kesiyoruz.  Çok pahalıya alıyoruz ama biz Kürtlerin geleneğidir. Etleri küçük küçük kesiyoruz Kavurmamızı yapıyoruz. Akşam da insanları çağırıyoruz, gelip akşam yemeğini de yiyorlar. Odun ateşinde yaptığımız kavurmaya tenekelere boşaltıyoruz. Herkese payını veriyoruz.

“Her yıl dana kesiyorum”

Ailesinin çok kalabalık olduğu için her kış mecburen kavurma yaptıklarını ifade eden  İbrahim Gümüş, “Benim 13 çocuğum var mecburen her yıl bir dana kesiyorum. O danayı kavurma yapıyoruz. Kavurmaları tenekelere boşaltıyoruz. Bir teneke bitiyor, ikinci tenekeye, ikinci teneke bitiyor üçüncü tenekeye geçiyoruz. Yani 4 tenekeye kadar yapıyoruz. Bir tenekeyi de sacın üzerinde yapıp boyna yiyorlar. Bir dana aldık 11 bin liraya.” diye konuştu.