Mardin’de kenger bitkisi tezgahlarda yerini aldı

Mardin’de baharın habercisi olarak bilinen kenger bitkisi, tezgahlarda yerini almaya başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte Mardin’in yüksek  yüksek dağ eteklerinde ve Diyarbakır  Karacadağ bölgesinde doğal olarak yetişen ve pancar olarak tüketilen kenger bitkisi, vatandaşlar tarafından toplanarak Kızıltepe’de çarşı ve pazarda kilosu 10 liraya satışa sunuluyor. Kenger bitkisinin nisan ayı başlarında mayıs ayı sonlarına kadar olduğunu ifade […]

Mardin’de kenger bitkisi tezgahlarda yerini aldı
Mardin’de kenger bitkisi tezgahlarda yerini aldı
Selman Güneş
  • Yayınlanma5 Nisan 2021 11:16

Mardin’de baharın habercisi olarak bilinen kenger bitkisi, tezgahlarda yerini almaya başladı.

Havaların ısınmasıyla birlikte Mardin’in yüksek  yüksek dağ eteklerinde ve Diyarbakır  Karacadağ bölgesinde doğal olarak yetişen ve pancar olarak tüketilen kenger bitkisi, vatandaşlar tarafından toplanarak Kızıltepe’de çarşı ve pazarda kilosu 10 liraya satışa sunuluyor.

Kenger bitkisinin nisan ayı başlarında mayıs ayı sonlarına kadar olduğunu ifade eden gazeteci yazar Emin Karakulak, “Kenger mart ayının sonlarından nisan ayının başına kar çıkar ve mayıs ayının sonuna kadar devam eder. Kengerler Karacadağ’dan geliyor. Daha önceleri doğal olarak yetişiyordu. Şimdi çok kalmadı.  Tarım ilaçları yüzünden yetişmiyor. Şimdi Karacadağ’da ekiyorlar.  Kenger bitkisi genelde kıraç alanda yetişiyor. Bizim buradaki alış verişini yapan seyyar satıcılarımız Çuvallarla getiriyorlar. Burada satıyorlar. Kenger  çiğ de tüketiliyor  ve yemeği de yapılıyor. Kaynatılarak yapılıyor. Yumurtanın içine bandırılıp balık gibi kızartılıp yeniliyor” dedi.