Mardin’de HDP’den Şengal açıklaması

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Mardin il örgütü Şengal anması için basın açıklaması yaptı. HDP İl binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Grup adına açıklama yapan Eylem Amak şunları söyledi: “Karanlık DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014 yılında Êzidî halkının yaşam alanı olan Şengal’e yönelik gerçekleştirdiği soykırım saldırısının bugün 8’inci yıldönümü. 73 fermanla defalarca soykırıma […]

Mardin’de HDP’den Şengal açıklaması
Mardin’de HDP’den Şengal açıklaması
Selman Güneş
  • Yayınlanma4 Ağustos 2022 09:22
  • Güncelleme4 Ağustos 2022 09:48

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Mardin il örgütü Şengal anması için basın açıklaması yaptı.

HDP İl binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

Grup adına açıklama yapan Eylem Amak şunları söyledi: “Karanlık DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014 yılında Êzidî halkının yaşam alanı olan Şengal’e yönelik gerçekleştirdiği soykırım saldırısının bugün 8’inci yıldönümü. 73 fermanla defalarca soykırıma uğrayan Êzidî halkına yönelik yapılan 74’üncü Soykırımı bir kez daha lanetliyoruz.

3 Ağustos 2014 tarihinde tüm dünyanın gözü önünde Şengal’de bir soykırım gerçekleştirildi. Êzidî kurumları tarafından kamuoyuna aktarılan bilgiler doğrultusunda bu soykırımda binlerce insan katledildi. 350 bine yakın insan evlerini yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalarak göç yollarına düştü. Büyük bir çoğunluğu Şengal’e yakın yerlerde kurulan kamp alanlarına sığınırken 50 bine yakın kişi farklı ülkelere göç ettirildi, 9000 civarında kadın ve çocuk DAİŞ çeteleri tarafından kaçırıldı, 2700’ü aşkın kadın ve çocuğun akıbeti ise bugün halen bilinmemektedir.

Defalarca söyledik ve söylemeye devam edeceğiz: Bu soykırım erkek egemen iktidarların savaş ve şiddet politikalarının bir sonucudur. 74’üncü fermana sessiz kalanlar 73 fermanı onaylayan erkek egemen iktidarların sürdürücüleridir.”