Mardin’de emlakçılar derneğinden zam haberlerine tepki

Mardin Yetkili Emlakçılar Derneği Başkanı Nedim Bulut zam haberlerine tepki göstererek yazılı bir basın açıklaması yaptı. 

Mardin’de emlakçılar derneğinden zam haberlerine tepki
Mardin’de emlakçılar derneğinden zam haberlerine tepki
Selman Güneş
  • 16 Şubat 2023 15:20
  • 16 Şubat 2023 15:24

Mardin Yetkili Emlakçılar Derneği Başkanı Nedim Bulut zam haberlerine tepki göstererek yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Mardin Yetkili Emlakçılar Derneği Başkanı Nedim Bulut, “06.02.2023 Saat 04.17’de ülkemizi yasa boğan deprem felaketinden dolayı üzgünüz. asrın felaketinde yaşamını yitiren ailelerimize rahmet diliyor, tedavi altındaki ailelerimize geçmiş olsun dileklerimizi İletiyoruz. Depremin yaşandığı saatten itibaren tüm üyelerimizin katılımı ile gıda ve ihtiyaç kolileri oluşturulmuş, 4 araç ve 11 üyemizle Malatya ve Adıyaman bölgelerinde sahada gerekli çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız. Deprem bölgesinde ihtiyacın sadece çadır ve ısıtıcı olduğu gıda ve giysi konusunda ihtiyaç olmadığı bilgisini aldıktan sonra bütün üyelerimiz ile bir araya gelmiş ve bir takım kararlar aldık. Kararlarımızın içerisinde hiç bir üyemizin depremzede ailelerden hiç bir şekilde komisyon alınmayacağı ve gayrimenkul sahipleri ile görüşülüp ricada bulunmak kaydıyla depremzede ailelerimizin 2 veya 3 aylık kira alınmadan ailelerimize konaklama imkanı sağlamaya çalışma kararı aldık. Diğer STK’lar ile görüşülüp yaklaşık 500 kişilik depremzedemizin Mardin’e transferi gerçekleştirilmiş olup şimdiye kadar 110 gayrimenkul komisyon alınmadan kiraya verilmiş olup bunun 55 konutu ailemizi Mardinli hemşerilerimizin desteği ile 3 ay ile 1 yıl arasında kirası alınmayacak şekilde üyelerimiz ile birlikte yerleştirilmeleri sağlandı. Üyelerimizden ilk ricamız bu şekilde oldu Mardin’imize gelen her depremzede bizim ailemiz bizim kardeşimizdir yanlarında duralım ve aile olduğumuzu gösterelim şeklinde oldu. Değerli hemşerilerimizden de boş olan evlerini 2 ay veya 3 ay ücretsiz verme konusunda ricamızı ilettik. Ancak internet sitelerinde Mersin, Antalya’da ve diğer şehirlerde olduğu gibi Mardin’de de depremden sonra kiraların artmış olduğu bilgisi bizi derinden üzmüş ve dernek olarak kabul etmeyeceğimiz bir durum ortaya çıkmıştır. Mardin ilimiz ile ilgili kiralık konut arama bölümünde en pahalıdan ucuza doğru aranma yapılıp depremden bir ay önce ilan tarihli fotoğrafın servis edilmesi ve bunu deprem fırsatçılığı tarzında meslektaşlarımızı zan altında bırakması gerçeği yansıtmamaktadır. Bir dernek üyesi ve bir Mardinli olarak bu tarz ithamları kabul etmediğimizi ve her zaman ailelerimizin yanında olduğumuzu, depremden dolayı münferit olarak kiralarda artış yapan vatandaş veya emlakçının devletimiz tarafından denetlenmesini ve gereken cezanın kesilmesini talep ediyoruz.” dedi.