Mardin’de çiftçilere soya desteği

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde ‘Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi’ kapsamında çiftçilere soya desteği. Soya bitkisi, bir yağ bitkisi olup ülkemizdeki bitkisel kökenli yağların ve yüksek proteinli hayvan yemlerinin başlıca kaynağıdır. Soya tohumu ortalama %35-40 protein ve %18-20 oranında yağ içermektedir. Soyadan endüstride de sayılamayacak kadar çok değişik şekilde faydalanılmaktadır. Soya; yağ üretiminde, şekercilikte, antibiyotiklerde, […]

Mardin’de çiftçilere soya desteği
Mardin’de çiftçilere soya desteği
Selman Güneş
  • Yayınlanma11 Haziran 2021 15:26

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde ‘Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi’ kapsamında çiftçilere soya desteği.

Soya bitkisi, bir yağ bitkisi olup ülkemizdeki bitkisel kökenli yağların ve yüksek proteinli hayvan yemlerinin başlıca kaynağıdır. Soya tohumu ortalama %35-40 protein ve %18-20 oranında yağ içermektedir. Soyadan endüstride de sayılamayacak kadar çok değişik şekilde faydalanılmaktadır. Soya; yağ üretiminde, şekercilikte, antibiyotiklerde, dizel yakıtında ve diğer birçok endüstriyel ve ecza ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Ayrıca toprağa organik madde ve azot sağlayarak, toprağın verimliliğini arttıran önemli bir münavebe bitkisidir. Ondan sonra ekilecek ürünün veriminde de olumlu yönde etki etmektedir.

Soya fasulyesini, su isteği ve masrafının ikinci ürün mısıra göre daha az olması nedeniyle projemizde alternatif ikinci ürün olarak belirlenmesinde etkili olmuştur.

Bu amaçla soya fasulyesini çiftçilerimize tanıtmak ve tarımını yaygınlaştırmak ve üreticilerimizin daha fazla gelir elde etmeleri için 1.365 dekarlık alanda %75 Tarım ve Orman Bakanlığımızca, %25’i çiftçi finansmanı ile projemizi ilimizde uygulamaya başlıyoruz.