Mardin’de Beş Dilde Aşk Mefhumu’nun İzi Sürülecek

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından ‘İmgeden Gerçeğe Geçmişten Günümüze Aşk Mefhumu Çalıştayı’ düzenlenecek. Çalıştay Edebiyat Fakültesi ve Yaşayan Diller Enstitüsü işbirliğinde gerçekleştirilecek. Şeb-i Arûs münasebetiyle Çok dilli ve çok kültürlü bir coğrafyanın timsâli Mardin’de yapılacak olan çalıştayda Mevlânâ’da müşahhas hâle gelmiş olan Aşk Mefhumu, yine Mevlânâ’nın doğrudan ve/veya dolaylı olarak etkilediği ve etkide bulunduğu coğrafyada, çok […]

<strong>Mardin’de Beş Dilde Aşk Mefhumu’nun İzi Sürülecek</strong>
<strong>Mardin’de Beş Dilde Aşk Mefhumu’nun İzi Sürülecek</strong>
Selman Güneş
  • Yayınlanma22 Aralık 2022 10:54

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından ‘İmgeden Gerçeğe Geçmişten Günümüze Aşk Mefhumu Çalıştayı’ düzenlenecek. Çalıştay Edebiyat Fakültesi ve Yaşayan Diller Enstitüsü işbirliğinde gerçekleştirilecek.

Şeb-i Arûs münasebetiyle Çok dilli ve çok kültürlü bir coğrafyanın timsâli Mardin’de yapılacak olan çalıştayda Mevlânâ’da müşahhas hâle gelmiş olan Aşk Mefhumu, yine Mevlânâ’nın doğrudan ve/veya dolaylı olarak etkilediği ve etkide bulunduğu coğrafyada, çok dilli/dillerarası, dinlerarası, kültürel/kültürlerarası artzamânlı-eşzamânlı olarak ele alınacak.

Çalıştayda Aşk Mefhumu, imgeden gerçeğe ve geçmişten geleceğe uzanacak bir seyirle işlenecek.

Farsça, Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Süryanice Eserlerde Aşk Mefhumu’nun İzi Sürülecek

Klasik ve modern eserlerdeki Aşk Mefhumunun konuşulacağı çalıştayda Farsça, Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Süryanice eserlerde Aşk Mefhumu’nun iz(ler)i sürülecek.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ın açış konuşmasını yapacağı çalıştay 22 Aralık 2022 Perşembe günü kampüste Ebu’l-Ula Mardin Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

Çalıştay kapsamında açış paneli ve beş ayrı oturumda aşk mefhumu ele alınacak.