Mardin’de  8 saatlik elektrik kesintisine tepki

MARDİN- Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), gelen yazıyla tarımsal sulamada kullanılan elektrikte günlük 8 saatlik elektrik kesintisi olacağını söyledi. Erbeyi, “Tüketim çok olduğu için kesinti olacakmış. 45 derece sıcaklıkta pamuğun çiçeklenme döneminde elektrik kesintisi olması biz çiftçilere bir darbedir.” dedi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından enerji şirketlerine yapılan […]

Mardin’de  8 saatlik elektrik kesintisine tepki
Mardin’de  8 saatlik elektrik kesintisine tepki
Selman Güneş
  • Yayınlanma29 Temmuz 2022 12:56
  • Güncelleme29 Temmuz 2022 15:07

MARDİN- Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), gelen yazıyla tarımsal sulamada kullanılan elektrikte günlük 8 saatlik elektrik kesintisi olacağını söyledi. Erbeyi, “Tüketim çok olduğu için kesinti olacakmış. 45 derece sıcaklıkta pamuğun çiçeklenme döneminde elektrik kesintisi olması biz çiftçilere bir darbedir.” dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından enerji şirketlerine yapılan bir bildirimde enerji kullanımında “tasarruf” uygulanması için kademeli kesintiler yapılması istendi. Bunun üzerine Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak, Batman ve Batman’da elektrik dağıtım işini yapan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), bakanlığın talimatı doğrultusunda kademeli kesintilere gidileceğini çiftçilere bildirdi. Bölgedeki kırsal yerleşimleri ve tarımsal sulama alanlarını enerji verilen ana trafolar üzerinden bölümlere ayıran DEDAŞ, belirlenen bölgelerde 4’er saatlik elektrik kesintileri uygulanacağını bildirdi.

Şirket kaynaklarından alınan bilgiye göre kesintinin kendileri ile alakalı olmadığı öğrenildi. 

“Mardin’de  45 dereceyi bulan yaz sıcağında çiftçiye bir darbedir”

Kesintinin kabul edilmez olduğunu ifade eden Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, “Dün itibariyle aldığımız bilgiye göre bölgemizde elektrik hizmeti veren DEDAŞ’a Ankara’dan  bir yazı geldi. Tarımsal sulamada 4-4 saatlik kesintiye gidileceği yönünde bir tebligat geldi. Bunu biz duyduk ve yetkililere sorduk. Yetkililer kesintiyi doğruladı.  Tüketim çok olduğu için tafolar kaldırmıyormuş. Tabi gün içerisinde meydana gelen kesintileri de hesaba katacak olursak günde 12 saati bulan bir kesinti söz konusu.  Buda çiftçinin sulama yapmaması demektir. Pamukta çiçeklenme dönemine girdik.  Böyle bir kesinti olması Mardin’de  45 dereceyi bulan yaz sıcağında çiftçiye bir darbedir. Biz bunu kabul etmiyoruz.” dedi.

Mesken sahipleri de kesintiden etkileniyor

Yetkililerin kesinti konusunda geri adım atması gerektiğini belirten Erbeyi, “Bu sadece Mardin çiftçisini etkilemeyecek. Ülkenin tahıl ambarına da bir darbedir. Bundan geri adım atılmasını talep ediyoruz. Çiftçinin elektriği kesilince perişan oluyor. Birde meskenlere verilen enerji ve sulama kullanılan enerji  aynı hat üzerinde olduğu için mesken sahiplerine de bir zulümdür. Dünyada gıda krizi yaşanırken üreten çiftçiye bunun yapılmasını etik bulmuyoruz. Cumhurbaşkanı,  tarım bakanın buna el atması gerekiyor.” diye konuştu. 

Sulama kanallarına su bırakılsın talebi

 GAP Sulama kanallarına acilen suyun bırakılması gerektiğini ifade eden Erbeyi, “Bölgemizde ciddi bir sulama problemi olduğu bilinmektedir. Uzun yıllar hasretle beklediğimiz sulama kanalları henüz tamamlanmadı. Geldiğimiz noktada Derik Ovasının ve Kızıltepe Ovası’nın önemli bir kısmının sulanması için sulama kanallarının ve sulama borularını yapıldığı malumlarınızdır. Maalesef yapılan bu altyapı üzerinden henüz bir sulama yapılmamaktadır. Bu sulama  kanallarının hizmete açılması gecikmiştir. Bu sulama kanalları devreye girerse Derik ilçemizde 19 köy 80.000 dekar Kızıltepe ilçemizde 4 Köy 28.000 dekar  Olmak üzere toplam 23 köyümüz yaklaşık 108.000  dekar alan suya kavuşmuş olacaktır.” şeklinde konuştu.