Mardin’de 770 gram doğan Asiye Bebek 90 gün sonra ailesinin kolları arasında

Mardin’de annesinin hamileliğinin 29’uncu haftasında 770 gram olarak dünyaya gözlerini açan ve yaşama umudu olmadığı düşünülen Asiye Bebek Yaşam mücadelesini kazandı.

Mardin’de 770 gram doğan  Asiye Bebek 90 gün sonra ailesinin kolları arasında
Mardin’de 770 gram doğan  Asiye Bebek 90 gün sonra ailesinin kolları arasında
Haber Merkezi
  • Yayınlanma29 Temmuz 2023 12:53

Mardin’de annesinin hamileliğinin 29’uncu haftasında 770 gram olarak dünyaya gözlerini açan ve yaşama umudu olmadığı düşünülen Asiye Bebek Yaşam mücadelesini kazandı.

Mardin’de yaşayan Hanife ve Vejdi Duyan çiftinin 3 çocuklarının ardından 13 yıllık bebek hasreti anne Hanife Duyan’ın hamile olduğunu öğrenmesiyle yeni bir sürece girmişti. Ancak anne Hanife hiç beklenmedik bir şekilde hamileliğinin 29’uncu haftasında tehlikeli bir doğum yapınca Duyan ailesi için yaşamlarının en zor 91 günü başlamış oldu. Anne Hanife, hamileliğinin 29’uncu haftasında apar topar doğuma alındı.

Duyan ailesinin 13 yıllık özlemi ne yazık ki; zamanından önce ve normalin çok altında 770 gram olarak dünyaya geldi. Mecburen annenin doğum yaptığı Mardin’deki özel hastanede tedavi altına alınan Asiye Bebek, her geçen gün daha fazla umut verdi.

Hastanedeki 91 günlük mücadelesi sonucunda Duyan ailesinin bebeği 2 kilo 300 grama yükseldi. Doktorlar bebeğin artık gelişim seviyesine ulaştığını belirterek, aileye bebeği taburcu edebilecekleri haberini verince 13 yıllık hasreti de aşan 91 günlük zorlu bekleyiş sonunda sona erdi.

Duyan ailesi 13 yıldan daha uzun süren 91 günün sonunda evlerine gitmek üzere mucize bebekleri Asiye’yi kucaklarına aldı.

Bu mucizenin kahramanları olan doktorlardan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Veli Akkurt; 91 günün ardından Asiye Bebek’i anne ve babasına teslim etmenin sevincini paylaştı. Dr. Akkurt; “Asiye Bebek 770 gram dünyaya gelip 91’inci günün sonunda 2 bin 300 gram olarak ailesine teslim ettik. Sağlık durumu gayet iyi. Ailesiyle birlikte sağlıklı uzun ömürler dilerim” dedi.

Mucizenin gösterdikleri sabır ile en büyük kahramanlarından biri olan Asiye Bebek’in babası Vejdi Duyan da; “13 yıl aradan sonra bir bebeğimiz oldu ve çok mutluyuz. Bebeğimiz henüz altı buçuk aylıkken dünyaya 770 gram olarak dünyaya geldi. 91 gün küvezde kaldıktan sonra 2 bin 300 gram olarak bebeğimizi teslim aldık. Bu süreçte hastane çalışanları bize ve bebeğimize çok iyi baktılar. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” sözleriyle duygularını paylaştı.

Mucizenin en büyük kahramanı olan Asiye Bebek’in annesi Hanife Duyan da; duygularını şöyle paylaştı; “Bebeğimizi 91 gün sonra kucağımıza aldık ve çok mutluyuz. Bu süreçte bize destek çıkan Hastane çalışanlarına ve herkese çok teşekkür ederim.”