Mardin’de 43 yıllık çiftçi:  Keşke buğday fiyatı yükselmeseydi  insanlar ekmek alabilseydi

MARDİM- Kızıltepe Dörtyol Mahallesi’nde (TILTİN)  buğday hasadını yapan 43 yıllık çiftçi Nihat Atay, buğday alım fiyatların yükselmesinin ekmek fiyatlarını da artırdığına dikkat çekti. Atay, “Keşke buğday fiyatı yükselmeseydi  insanlar da ekmek alabilseydi. Buğdayın pahalı olması da bizi kurtarmıyor çünkü girdiler çok fazla.” dedi. Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Mardin’de sulu tarım arazilerinde buğday hasadı sürerken yüksek rekolte çiftçinin […]

Mardin’de 43 yıllık çiftçi:  Keşke buğday fiyatı yükselmeseydi  insanlar ekmek alabilseydi
Mardin’de 43 yıllık çiftçi:  Keşke buğday fiyatı yükselmeseydi  insanlar ekmek alabilseydi
Selman Güneş
  • 14 Haziran 2022 11:40
  • 14 Haziran 2022 13:50

MARDİM- Kızıltepe Dörtyol Mahallesi’nde (TILTİN)  buğday hasadını yapan 43 yıllık çiftçi Nihat Atay, buğday alım fiyatların yükselmesinin ekmek fiyatlarını da artırdığına dikkat çekti. Atay, “Keşke buğday fiyatı yükselmeseydi  insanlar da ekmek alabilseydi. Buğdayın pahalı olması da bizi kurtarmıyor çünkü girdiler çok fazla.” dedi.

https://youtu.be/w_x6aSSGc0g

Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Mardin’de sulu tarım arazilerinde buğday hasadı sürerken yüksek rekolte çiftçinin yüzünü güldürüyor. Bu sene TMO buğday alım fiyatını da iyi bulan çiftçi yine yüksek girdi maliyetlerinden yakındı.

Mardin genelinde yaklaşık 3 milyon dönüm ekili alanın yüzde 70’i sulu tarım alanı. Mardin’in en büyük ilçesi Kızıltepe’de 806 bin dönüm tarım alanında buğday hasadı sürüyor. Geçen yıl il genelinde 1 milyon 200 bin ton buğday üretimi yapılırken bu sene çiftçiler 1 milyon 500 bin ton buğday rekoltesi bekliyor. Kızıltepe’de çiftçiler biçerdöverlerle hasatlarını yaparken buğdayda yüksek rekolte yüzleri güldürüyor. Çiftçi buğdayda dönüm başı 700 kilogram ürün elde ediyor.

Kızıltepe Buğday pazarında haraketlilik başladı

Ovada biçilen buğday Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezinde bulunana depolara getiriliyor. Ortadoğu’nun en büyük hububat ve ticaret merkezi özelliği taşıyan merkezde 247 depo bulunuyor. Her bir depoda yaklaşık 750 ton hububat kapasitesi bulunuyor.

Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mardin Ovası’nda 2 milyon dönüm alanda sulu tarım yapıldığını ve 1 milyon tonun üzerinde rekolte beklendiğini ifade etti. Öter, “Mardin Ovamızın yaklaşık 3’te 2’si suludur. Bu sulu alan çiftçilerimizin kendi imkanlarıyla açmış olduğu artezyen kuyularıdır. 2 milyon dönüme yakın sulu alanda 1 milyondan daha fazla buğday rekoltesi bekleniyor. Kaliteli buğday rekoltesi bekliyoruz. Çünkü dünyanın en kaliteli buğdayı Mardin Ovamızda üretilmektedir. Mardin Ovamız bereketlidir. Mardin Ovası Mezopotamya’nın merkezinde yer almaktadır” dedi.

Buğday alım fiyatı

Türkiye Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı buğday alım fiyatını da değerlendiren Öter, “Fiyatlar iyidir. TMO’nun vermiş olduğu fiyatlar üzerinden işlem görüyor. TMO 6 bin 50 ton başı da bin lira prim desteği verdi. Bununla birlikte 7 bin 50 oluyor. Ama şuan piyasada 8 bin TL’nin üzerinde piyasada buğday alıcı bulabiliyor” dedi.

Fiyat yüksek olsa da girdiler çiftçiyi düşündürüyor

Dörtyol Mahallesi’nde buğday hasadını yapan 43 yıllık çiftçi Nihat Atay, “Bu sene rekolte iyi. Bir kaç gün sonra gelen buğdaylarda daha yüksek olur. Verimi az olan buğday erken çıkar. Fiyatlar iyi de gübre, mazot ve elektrik fiyatlarına göre ucuz. Yani fiyatlarda bir sıkıntı yok. Girdi fiyatları çok yüksek, fahiş fiyatlar var.  Şuan mazot 28’lere yükseldi, elektrik aynı. Tohumlar girdiler sürekli artıyor. Gübrenin fiyatı şuan 11-12’lerde” diye konuştu.

Atay fiyatların yükselmesinin ekmek fiyatlarını da artırdığına dikkat çekerek şunları dile getirdi: “Ben 43 yıllık çiftçiyim, bu bize dedelerimizden kaldı. Buğdayın verim çok iyi elhamdülillah. Rekolte yüksek ama maalesef keşke bu buğdaydaki yüksek fiyat bizi kara geçirseydi. Gübre, mazot elektrik giderleri fazla. Buğday fiyatı yüksek 7 bin 70 TL’ye gidiyor. Keşke buğday pahalılığı yerini devletin destekleri artsaydı. Fakir insanlar ekmek alamıyor.  Batıda ekmek ne kadara çıkacak. Biz de aynı şekilde. Temel gıda buğdaydır. Keşke buğday fiyatı yükselmeseydi insanlar da ekmek alabilseydi. Buğdayın pahalı olması da bizi kurtarmıyor çünkü girdiler çok fazla.”