Mardin’de 10 bin lisanslı satranç sporcusu bulunuyor

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Mardin İl temsilcisi Cengiz Yalçın, “Mardin’de 10 bin lisanslı satranç sporcusu bulunmaktadır.” dedi. Kızıltepe’de TSF Mardin İl Temsilciliği tarafından Hikmet Kebap salonunun bulunduğu bulunan sokakta düzenlenen ‘Sokakta Satranç Var’ turnuvasına her yaştan katılımcı katıldı. Özellikle küçük yaşta satranç sporcularının ilgi gösterdiği turnuva gecenin geç  saatlerine kadar sürdü. Mardin’de 10 bin lisanslı […]

Mardin’de 10 bin lisanslı satranç sporcusu bulunuyor
Mardin’de 10 bin lisanslı satranç sporcusu bulunuyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma22 Eylül 2021 08:22

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Mardin İl temsilcisi Cengiz Yalçın, “Mardin’de 10 bin lisanslı satranç sporcusu bulunmaktadır.” dedi.

Kızıltepe’de TSF Mardin İl Temsilciliği tarafından Hikmet Kebap salonunun bulunduğu bulunan sokakta düzenlenen ‘Sokakta Satranç Var’ turnuvasına her yaştan katılımcı katıldı. Özellikle küçük yaşta satranç sporcularının ilgi gösterdiği turnuva gecenin geç  saatlerine kadar sürdü.

Mardin’de 10 bin lisanslı sporcunun faaliyet gösterdiği satranç branşının daha da yaygınlaştırılması hedefi ile düzenlenen ‘Sokakta Satranç Var’ Kızıltepe turnuvasına Türkiye Satranç Federasyonu yönetim kurulu üyesi Nazan Kaya, Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Cengiz Yalçın ile Mardin Gençlik ve Spor müdürü Hadi Çomaktekin katıldı.

Mardin ve ilçelerinde her kesimden vatandaşa  satranç sevgisini aşılamak için etkinlikler düzenlediklerini belirten Cengiz Yalçın, milli takımların alt yapısını Mardinli satranç sporcularının oluşturduğuna da dikkat çekerek Mardin’in milli takımda 9 sporcu ile temsil edildiğini vurguladı.

 “Satranç bir zeka sporu ve oyun”

Satranç oynayanların daha zeki birer birey olduğunun da altını çizen Yalçın,  satranç sporu ile uğraşan çocukların genelde sayısal alanda başarı sağladıklarını ve çoğunun tıp olmak üzere çeşitli mühendislik ve benzeri okulları kazandığını belirtti. Yalçın, “Hiçbir sporcuyu 4-5 saat masa başında bekletemezsiniz ama satranç sporcusu bazen 5 saat masa başında kalıyor. Düşünün zor zapt edilen 7-8 yaşındaki bir çocuk 5 saat masa başında kalıyor, düşünüyor rakibin hamlesine karşı yapacağı hamlenin karşı tarafça nasıl bir hamle ile karşılık vereceğini hesaplıyor.  Hatta bazıları bir sonraki 5-6 hamlenin hesabını yapar mucize gibi bir şey bu. Onun için zeka ve sabır gerektiren bir spor dalı olan satrançta aileler de çocuklarını büyük bir sabır ile bekleyip yalnız bırakmıyor.” dedi.