Mardin Valisi Demirtaş: “İlimiz düşük riskli kategoride bulunuyor”

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, koronavirüs kısıtlamalarının uygulanmasına illerin risk değerlendirme kriterlerine göre düşük riskli kategoride yer aldığını açıkladı. Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kıymetli Hemşehrilerim; Kontrollü normalleşme kapsamında özverileriniz sonucunda ilimiz düşük riskli kategoride bulunuyor. Rehavete kapılmadan Maske, Mesafe ve Temizlik kurallarına azami derecede dikkat etmeye devam edelim.” ifadelerini kullandı. İllerin risk […]

Mardin Valisi Demirtaş: “İlimiz düşük riskli kategoride bulunuyor”
Mardin Valisi Demirtaş: “İlimiz düşük riskli kategoride bulunuyor”
Selman Güneş
  • Yayınlanma1 Mart 2021 22:00
  • Güncelleme1 Mart 2021 22:01

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, koronavirüs kısıtlamalarının uygulanmasına illerin risk değerlendirme kriterlerine göre düşük riskli kategoride yer aldığını açıkladı.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kıymetli Hemşehrilerim; Kontrollü normalleşme kapsamında özverileriniz sonucunda ilimiz düşük riskli kategoride bulunuyor. Rehavete kapılmadan Maske, Mesafe ve Temizlik kurallarına azami derecede dikkat etmeye devam edelim.” ifadelerini kullandı.

İllerin risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacak.

Mavi ve sarı renkli şehirlerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kalktı. Turuncu ve kırmızı renkli şehirlerde Cumartesi günü serbest, Pazar günü yasak olacak.
Tüm şehirlerde hafta sonu da dahil olmak üzere tüm günler Akşam 21’den sabah 5’e kadar sokağa çıkma sınırlaması devam edecek.
Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, kırmızı iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürülebilecektir.
65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma sınırlaması mavi ve sarı şehirlerde kaldırıldı. Turuncu ve kırmızı şehirlerde ise yasak devam edecek ancak sokağa çıkma süresi uzatılacak.
Okullar ülke genelinde ilkokul sınıflarında, 8. ve 12. sınıflarda açılıyor. Okul öncesi eğitim kurumları da ülke genelinde açılacak. Mavi ve sarı şehirlerde ortaokul ve lisedeki tüm sınıflar da açılıyor. Turuncu ve kırmızı şehirlerde sadece liselerdeki sınavlar yüz yüze yapılacak.
Mavi ve sarı şehirlerde halısaha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyet gösterebilecek.
Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları vb. kuruluşların genel kurulları mavi, sarı ve turuncu şehirler 300 kişi geçmeyecek şekilde yüz yüze yapılabilecek.
Kamunun çalışma saatleri tüm şehirlerde normale döndürülecek.
Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler mavi ve sarı şehirlerde 100 kişiyi, turuncu ve kırmızı şehirlerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

trabzon escort bayan