Mardin Kebabı ve Harire Tatlısı Artık Mardin Coğrafi İşaretli

Kadim Mardin mutfağına ait yemekler Mardin Artuklu Üniversitesi çalışmaları sonucu tescillenmeye devam ediliyor.

Mardin Kebabı ve Harire Tatlısı Artık Mardin Coğrafi İşaretli
Mardin Kebabı ve Harire Tatlısı Artık Mardin Coğrafi İşaretli
Haber Merkezi
  • 18 Mart 2024 11:33
  • 19 Mart 2024 09:28

Unutulmaya yüz tutmuş Mardin yöresine özgü Alluciye ve Fırkiye yemeklerinin ardından Mardin Kebabı ve Harire Tatlısı da Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar sonucu tescillenerek Coğrafi Tescil İşareti aldı.

Mardin’in Kadim Yemekleri Artık Coğrafi Tescilli

Mardin’in gastronomik değerleri Mardin Kebabı ve Harire Tatlısı’nın tescillenip Coğrafi İşaret alması ile ilgili müjdeli haberi Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özçoşar kamuoyuyla paylaştı.

Mardin Artuklu Üniversitesi olarak yürüttükleri bütün faaliyetlerde, üniversitemiz Kadim Mardin şehrimize nasıl faydalı olabilir düşüncesiyle hareket ettiklerini söyleyen Rektör Özcoşar, gastronomik çalışmaları da bu kapsamda yürüttüklerini ifade ederek Mardin’in iki önemli gastronomik değeri olan Mardin Kebabı ve Harire Tatlısı’nın Coğrafi İşaret almaya hak kazandığını belirtti.

Özcoşar: “Mardin Gastronomik Anlamda Hakettiği Yere Yürüyor”

Kadim Mardin şehrinin adım adım gastronomik anlamda hak ettiği yere yürüdüğünü anlatan Özcoşar, Mardin Kebabı ve Harire Tatlısı’nın Coğrafi İşaret alarak tescillenmesi süreci boyunca emeği geçen Turizm Fakültesine ve Üniversitelerinin Türk Patent Bilgi ve Doküman Birimine teşekkür etti.