Mardin Kalesi! Mardin Kalesinin Tarihi!

Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan Mardin Kalesi, Kartal Yuvası olarak da biliniyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’nin kurunmasında kilit bir önem taşıyan kale. Birçok medeniyet tarafından kullanılmış olan yapı Kartal yuvası olarak da biliniyor. Başta Pers, Roma, Sümer, Babil, Asur, Mitaniler, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Artuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safaviler ve Osmanlı döneminde önemli bir savunma merkezi […]

Mardin Kalesi! Mardin Kalesinin Tarihi!
Mardin Kalesi! Mardin Kalesinin Tarihi!
Selman Güneş
  • Yayınlanma19 Kasım 2020 20:07
  • Güncelleme20 Kasım 2020 15:34

Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan Mardin Kalesi, Kartal Yuvası olarak da biliniyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’nin kurunmasında kilit bir önem taşıyan kale.

Birçok medeniyet tarafından kullanılmış olan yapı Kartal yuvası olarak da biliniyor. Başta Pers, Roma, Sümer, Babil, Asur, Mitaniler, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Artuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safaviler ve Osmanlı döneminde önemli bir savunma merkezi olmuştur. Mardin Kalesi günümüzde de yerli ve yabancı turistleri kendine çekiyor.

Mardin, medeniyetlerin beşiği haline gelmiş çok köklü bir tarihe sahip. Antik çağlardan günümüze kadar pek çok önemli medeniyetin farklı izler bıraktığı bir şehirdir. Günümüzde ise her sene yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği önemli turistik alanlardan biri olarak öne çıkıyor.

Mardin Kalesi Nerede?

Mardin Kalesi, Artuklu ilçesinin merkezinde bulunan en önemli tarihi ve kültürel yapılardan biridir. Mardin’e gitmek için karayolunun yanında havayolunu da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mardin Kalesi havalimanına 20 dakika mesafededir. Özellikle yüksek bir alanda bulunması ile Mardin’i gözler önüne seren eşsiz bir manzaraya sahip.

Mardin Kalesi Tarihi

Mardin kelimesi geçmişten günümüze kadar pek çok farklı medeniyet tarafından kullanılmış bir yapıdır. Bunlar arasında Pers, Roma, Babil, Asur, Sümer, Mitaniler, Emeviler, Abbasiler, akkoyunlular, Selçuklular, Safeviler ile beraber Osmanlı Devleti’nde yaradan güçlü bir yapıdır. Özellikle ateşe tapan bir kral olarak Şah Buhari, hastalığı döneminde bu kalede kalır ve iyileştikten sonra daha fazla geliştirerek 12 yıl boyunca burada kalmaya devam eder. Aynı zamanda Babil ve Pers halkının da burada yaşadığı bilinmektedir. O dönemde yaşanan veba salgını nedeniyle çok ciddi hasar ile yıkım yaşayan yerlerden.

Mardin Kalesi Özellikleri

Mardin Kalesi kayalıklar üzerine kurulmuştur. Eşsiz manzarası ve gizemli geçitleriyle beraber etkili surları mutlaka gezilip görülmeye değer bir görsel sunuyor. Aynı zamanda geçmişten günümüze kadar birçok kültür ve tarihe şahitlik etmesinin yanı sıra, farklı efsanelerde barındırdığını söylemek mümkündür. Bu yüzden Mardin’in en önemli tarihi ve kültürel yapılarından biri.

 Mardin Kalesi Hakkında Bilgi

Mardin Kalesi, Artuklu ilçe merkezinde yer alan ve her sene yoğun şekilde yerli ve yabancı turist çeken önemli kültür miraslarından biridir. Günümüze kadar farklı kısımları her ne kadar yıkım yaşasa bile, hala sağlam olan yerleri ile önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Kayalar üzerine kurulmuş olan bu eşsiz kale, görülmeye değer en önemli tarihi yapılar arasında yer almaktadır.