Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘radyasyon’ açıklaması

Mardin il sağlık müdürlüğü basın ve sosyal medya da yer alan ‘’ Mardin ADSM’de Radyasyon sızıntı iddiası’’ haberlerinin gerçeği yansıtmadığı açıkladı. İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz adına konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, radyasyon ölçümlerinin ilgili firma tarafından yapılmakta olduğunu ve Personel ile hastaların radyasyona maruz kalmaması için gereken tüm işlemler yürütüldüğü belirtilerek; “ […]

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘radyasyon’ açıklaması
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nden ‘radyasyon’ açıklaması
Selman Güneş
  • Yayınlanma14 Haziran 2022 16:22
  • Güncelleme14 Haziran 2022 16:24

Mardin il sağlık müdürlüğü basın ve sosyal medya da yer alan ‘’ Mardin ADSM’de Radyasyon sızıntı iddiası’’ haberlerinin gerçeği yansıtmadığı açıkladı.

İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz adına konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, radyasyon ölçümlerinin ilgili firma tarafından yapılmakta olduğunu ve Personel ile hastaların radyasyona maruz kalmaması için gereken tüm işlemler yürütüldüğü belirtilerek;

“ Bakanlığımızca ihalesi yapılan ve geçici kabul edilen yeni hizmet binasında idare ve müdürlüğümüz bünyesinde görevli teknik personeller tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu taşınmamıza engel olmadığı için taşıma ve yeni alınan cihazların montajı yapılarak 21.02.2022 tarihinde hasta kabulüne başlandı

Yeni taşınılan bina akıllı bina olup radyoloji cihazlarının çalıştığı odalar kurşun kaplama ile izole olarak binaya taşınılmıştıranesinde . Personelin direkt radyasyonu almasını engellemek için ayrı çekim odası bulunmakta ve radyasyona karşı gerek duvarlar gerek camlar kurşun kaplama ile izole durumdadır. Çekim odasında meydana gelen radyasyon ayrıca havalandırma ile ortamdan uzaklaştırılmaktadır.

Cihaz ithalatçıları TAEK ten gerekli lisansları ve ruhsatlandırmayı almadan ihale ile kullanıcı kurumlara satamamaktadır. (TAEK ruhsatlandırması olmadan cihazlar kesinlikle alım satımı, ithal edilmesi kanunlarımızca yasaktır.)

Kurulum aşamasından sonra tüm cihazlar için lisans başvurusu yapılmıştır işleme alınan başvuru ve lisans ücretleri NDK ( Nükleer Düzenleme Kurulu) hesabına yatırılmıştır.

Çalışanların maruz kaldığı mSw takibi dozimetre ile yapılmakta olup gereken hassasiyeti gösterilmektedir, ayrıca hasta ve çalışan güvenliği için ortam dozimetresi kullanılmaktadır. Röntgen Tekniker/teknisyenlerinin Kişisel dozimetreleri ve ortam dozimetreleri 2 aylık periyotlarla radyasyon ölçümleri ilgili firma tarafından yapılmaktadır. Dozimetre Ölçümleri yeni yapılmış olup, ölçümlerde radyasyon doz aşımı tespit edilmemiştir. Ayrıca mevcut olan cihazların karibrasyonu NİSAN 2022’de yapılmıştır.

Personelimiz ve hastalarımızın radyasyona maruz kalmaması için gereken tüm işlemler yürütülmüştür.

Basında ve sosyal medyada ‘’Mardin Ağız ve Diş Merkezinde Radyasyon sızıntısı ’’ diye iddia edilen hususlarınn gerçeği yansıtmadığını kamuoyu bilgisine sunarım. “ bilgisine yer verildi.