Mardin ÇEVDER: Ülkemizin yaklaşık dörtte biri yüksek çölleşme riski altında

Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği (ÇEVDER) 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Mardin ÇEVDER: Ülkemizin yaklaşık dörtte biri yüksek çölleşme riski altında
Mardin ÇEVDER: Ülkemizin yaklaşık dörtte biri yüksek çölleşme riski altında
Selman Güneş
  • Yayınlanma6 Haziran 2024 10:24

Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği (ÇEVDER) 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.
Mardin ÇEVDER yönetim Kurulu adına açıklama yapan dernek başkanı Aslan Başboğa 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili şunları söyledi:

1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nın ilk gününde alınan kararla, 5 Haziran günü, Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi ve ilk kez 1974 yılında “Tek Dünya” sloganıyla kutlandı. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından 50 yıldır, her yıl temel bir çevre sorununu dile getirerek, kamuoyunun soruna ilgisini çekmek ve karar vericileri harekete geçirmek için bir tema belirleniyor. Bu yıl Dünya Çevre Günü’nün teması “Bizim Toprağımız, Bizim Geleceğimiz. Biz Onarma Nesliyiz ”Türkiye, coğrafi konumu, topoğrafik, toprak ve iklim özellikleri itibarı ile çölleşme ve kuraklıktan en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizin yaklaşık dörtte biri (%22.5’i) yüksek çölleşme riski altında, küresel iklim değişikliğinin artan etkisiyle birlikte bu risk daha da artıyor.

Kimyasal gübre ve zirai mücadele ilaçlarının yanlış ve aşırı kullanımı, plastik atıklar, yanlış sulama uygulamaları nedeniyle tarım topraklarımızın kalitesi düşüyor ve verimsizleşiyor.

Suya olan talep her geçen gün artarken, kullanılabilir su kaynaklarımız giderek azalıyor. Yanlış su politikaları yüzünden yer altı sularımız her geçen yıl biraz daha azalıyor ve yakın gelecekte erişilemez hale gelecek.

Çevre sorunlarımızı el birliği ve güç birliği yaparak çözebiliriz!..

Mardin’de mevcut ve ileride doğabilecek, yaşanması muhtemel çevre sorunlarının önünün alınması ve çözümünün sağlanması, daha temiz ve yaşanabilir bir çevre için, hiçbir politik-siyasal amacı bulunmayan, hiçbir yere bağımlı olmayan, bağımsız bir sivil toplum örgütü ve gönüllüler hareketi olan Mardin Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği olarak halkımızın hizmetindeyiz. Yine her zaman ifade ettiğimiz gibi; ‘Bizim İçin Her Gün 5 Haziran’ diyerek çevre mücadelesini sürdürürken, kirlilik üretenlerin korkulu rüyası, daha temiz, yaşanabilir bir kent için ise genç kuşağa umut olmaya devam ediyoruz.

Mardin Çev-Der olarak, kuruluşumuzdan bu yana doğaya, çevreye yönelik mesajlarla toplumumuzun karşısına çıkarken hep yaşamın ta kendisini savunduk.

Bu süreçte ilkeli davrandık ve hiçbir şekilde engellemelerden çekinmedik, çevre değerlerini savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz.

Mardin halkını çevre sorunları konusunda sorumlu davranmaya, çevreyi kirletmemeye, kirletenleri uyarmaya davet ediyoruz.

5 Haziran Dünya Çevre Günümüz Kutlu Olsun.