Mardin Barosu’ndan Muharrem İnce’ye anadil tepkisi

Mardin Barosu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin “Kürtçe eğitim pedagojiye uygun değil” sözlerinin bilim dışı olduğunu açıkladı. Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Kürtçe anadilde eğitime ilişkin sarf ettiği “Kürtçe eğitim pedagojiye uygun değil” sözlerine yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada, Türkiye’de farklılıkları tehlike olarak gören politikalardan kaynaklı birçok yerli […]

Mardin Barosu’ndan Muharrem İnce’ye anadil tepkisi
Mardin Barosu’ndan Muharrem İnce’ye anadil tepkisi
Selman Güneş
  • Yayınlanma6 Haziran 2021 20:42

Mardin Barosu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin “Kürtçe eğitim pedagojiye uygun değil” sözlerinin bilim dışı olduğunu açıkladı.

Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Kürtçe anadilde eğitime ilişkin sarf ettiği “Kürtçe eğitim pedagojiye uygun değil” sözlerine yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada, Türkiye’de farklılıkları tehlike olarak gören politikalardan kaynaklı birçok yerli halkın yok olduğu kaydedildi.

Dilin, bireylerin kendini tanımlama ve kendi gerçekliğini ifade etme aracı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu nedenle çocuklara yönelik eğitimin ilk aşamasında dillerine karşı yapılan kısıtlamalar benliklerine yapılmış gibi algılanır ve kendisi olmasına izin verilmeyen çocuklar, eğitim hayatından soyutlanmış olur” denildi. Açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: “Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından çekince konan 17’nci maddesi ile 29 ve 30’uncu maddelerinde eğitim ve devletin eğitim konusundaki sorumlulukları bulunuyor. İlgili maddelerde anadilde eğitimin dolaylı dahi olsa tanınan bir hak olduğu belirtiliyor. Anadilde eğitim hakkının sağlanması, çocuğun psikolojik ve pedagojik anlamda gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Muharrem İnce’nin açıklamaları bilim dışıdır.”