Mardin Barosu’ndan, Mardin Kitap Fuarı’na Kürtçe, Arapça ve Süryanice tepkisi

Mardin Barosu 19 Şubat’ta başlayan ve 28 Şubat’a kadar devam edecek olan Mardin 1’inci Kitap Fuarında Arapça Süryanice ve Kürtçe yayın yapan hiçbir yayınevinin davet edilmediğini belirterek, tepki gösterdi.

Mardin Barosu’ndan, Mardin Kitap Fuarı’na Kürtçe, Arapça ve Süryanice tepkisi
Mardin Barosu’ndan, Mardin Kitap Fuarı’na Kürtçe, Arapça ve Süryanice tepkisi
Haber Merkezi
  • 25 Şubat 2024 02:20
  • 25 Şubat 2024 02:25

Mardin’de 19 Şubat’ta başlayan ve 28 Şubat’a kadar devam edecek olan Mardin 1’inci Kitap Fuarında Kürtçe eserlere yer verilmediği ve Kürtçe yayın yapan hiçbir yayınevinin fuara davet edilmediğini belirten Mardin Barosu Dilsel ve Kültürel Haklar Komisyonu, konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Valiliği tarafından düzenlenen Mardin 1. Kitap Fuarı’nda Kürtçe, Arapça ve Süryanice eser veren hiçbir yazarın adının geçmediği ve bu dillerde yayınlanan hiçbir kitaba yer verilmediği kaydedildi. Açıklamada Mardin’de yapılacak bütün etkinliklerde adı geçen dillerin ve kültürlerin uygun bir şekilde yer bulması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kentimiz Mardin tarih boyunca zengin bir kültürel çeşitliliği bünyesinde barındırmış, bu zenginlik farklı dillerin ve kültürlerin bir arada yaşama ve etkileşim içinde olma geleneğiyle de şekillenmiştir. Ancak 19-28 Şubat 2024 tarihleri arasında Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Mardin 1. Kitap Fuarında bu kültürel zenginlik göz ardı edilmiş ve Mardin’in ana dilleri olan Arapça, Kürtçe ve Süryanice hiçbir kitaba yer verilmemiş ayrıca kamuoyuyla paylaşılan etkinlik programda Kürtçe, Arapça ve Süryanice eser veren hiçbir yazarın adı geçmemiştir. Bu durum sosyal medyada da tepkiyle karşılanmıştır.