Mardin Barosu: Kazada ihmali olan herkes hesap vermeli

Mardin Barosu, Derik ilçesinde 20 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin de yaralandığı kazaya ilişkin soruşturmanın genişletilmesini istedi. Mardin’in Derik ilçesinde 20 Ağustos’ta meydana gelen ve 20 kişinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili Mardin Barosu açıklama yaptı. Mardin Baro binası konferans salonunda yapılan açıklamaya Baro Başkanı İsmail Elik ve çok sayıda avukat katıldı. Antep ve Derik’te hayatını […]

Mardin Barosu: Kazada ihmali olan herkes hesap vermeli
Mardin Barosu: Kazada ihmali olan herkes hesap vermeli
Selman Güneş
  • 25 Ağustos 2022 16:41

Mardin Barosu, Derik ilçesinde 20 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin de yaralandığı kazaya ilişkin soruşturmanın genişletilmesini istedi.

Mardin’in Derik ilçesinde 20 Ağustos’ta meydana gelen ve 20 kişinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili Mardin Barosu açıklama yaptı. Mardin Baro binası konferans salonunda yapılan açıklamaya Baro Başkanı İsmail Elik ve çok sayıda avukat katıldı.

Antep ve Derik’te hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Elik, olayla ilgili Mardin Barosu olarak kimi bulgulara ulaştıklarını söyledi. Dosyaya giren evraklar, görüntüler ve çeşitli verileri içeren bulgular olduğunu belirten Elik, 2 TIR şoförünün tutuklandığını hatırlatarak, soruşturmanın nereye evirileceği konusunda bilgileri olmadığını söyledi. Soruşturmanın üstünün kapatılması yönünde bir kaygıları olduğunu ifade eden Elik, soruşturmanın sadece 2 TIR şoförü üzerinden götürülmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

2 ARAÇ ARASINDA 35 DAKİKA VAR

Olay günü ilk kazanın 17.55’te meydana geldiğini ve herhangi bir önlem alınmadığını dile getiren Elik, ikinci olayın 18.30’da meydana geldiğini belirterek, “Arada 35 dakikalık bir süre var. Bu 35 dakikalık süre içinde görgü tanıklarına göre herhangi bir tedbir alınmamış. Görüntülere göre herhangi bir tedbir alınmamış. Aslında yapılması gereken trafiğin durdurulması ya da en azından kontrollü geçişine izin verilmesi ve yük araçlarının en az 2-3 kilometre mesafede durdurulması olay yeri tamamıyla güvence altına alınıncaya kadar o araçların oradan geçişine izin verilmemesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

‘NAKLİYAT FİRMASI DA YÜKÜ VEREN FİRMA DA SORUMLU’

Her iki şoförün araçlarının lastiklerinin patladığına ifadelerinde yer verdiğini dile getiren Elik, şunları söyledi: “Bakımı yapılmamışsa sadece şoför bundan sorumlu değildir. Nakliyat firması da bundan sorumludur. Bu malları nakliyat firmasına teslim eden firma da bundan sorumludur. Diğer taraftan trafik önlemlerini almayan ekipler de burada kusurludur. Burada ihmal var, kusur var.”

Yıllardan beri çevre yolunun olmamasının Derik’te büyük sorun yarattığını dile getiren Elik, “Orada bulunan firma Irak Federe Kürdistan Bölgesine ve Türkiye’nin farklı kentlerine gübre göndermektedir. Ama herhangi bir çevre yolu yapılmadığı için o bölgede sıkça kaza olmakta ve insanlarımız yaşamını yitirmektedir. Oysa ki orada tedbirlerin taviz verilemez bir şekilde alınmalıdır. Bu firma burada olmaya devam edecekse ve bu yükler taşınacaksa Derik ilçemize bir çevre yolu kesinlikle şart” ifadelerini kullandı.

‘İHMALİ, KUSURU OLANLAR HESAP VERSİN’

Mardin Barosu olarak dosyaya müdahil ve takipçisi olacaklarını belirten Elik, Mardin Barosu olarak; ceza yargılamasını takip edeceklerini dile getirdi. Elik devamla, “Sadece 2 şoförün yargılanması yoluna gidilirse bu durum yeni kazaların habercisi olur. Yargının vereceği kararlar bir sonraki olayların habercisi olacaktır. Yargı da gerekeni yaparak, bir sonraki kazaların önüne set çeksin istiyoruz. Mardin Barosu olarak sadece tutuklanan 2 şoförün cezalandırılmasıyla ilgilenmiyoruz. İhmali, kusuru olan kim varsa yargı önünde hesap versin istiyoruz.” dedi.

Elik, Hasar Danışmanlık Şirketleri’nin ailelere ulaşarak, kanunsuz şekilde ailelerin acıları üzerinden istismar ettiklerini dile getirerek, bu konuda da sorumlular hakkında gerekli suç duyurularını yapacaklarını söyledi.