Mardin Badem Şekeri! Mardin Badem Şekeri Nasıl Yapılır?

Mardin badem şekeri tadı ile şehri ziyaret edenleri kendisine hayran bırakıyor. Mardin’in her yerinde rahatlıkla bulabileceğiniz badem şekeri Mardin’in 7 çeşit baharattan yapılan kahvesi ile tüketildiğinde daha da tatlanıyor. Mardin Badem Şekeri nedir? Mardin Badem Şekeri Nasıl Yapılır? Mardin badem şekeri Mardin’in eşsiz silueti gibi şehrin önemli değerlerinden biridir. Farklı din ve kültüre ev sahipliği […]

Mardin Badem Şekeri! Mardin Badem Şekeri Nasıl Yapılır?
Mardin Badem Şekeri! Mardin Badem Şekeri Nasıl Yapılır?
Selman Güneş
  • Yayınlanma19 Kasım 2020 22:35

Mardin badem şekeri tadı ile şehri ziyaret edenleri kendisine hayran bırakıyor. Mardin’in her yerinde rahatlıkla bulabileceğiniz badem şekeri Mardin’in 7 çeşit baharattan yapılan kahvesi ile tüketildiğinde daha da tatlanıyor. Mardin Badem Şekeri nedir? Mardin Badem Şekeri Nasıl Yapılır?

Mardin badem şekeri Mardin’in eşsiz silueti gibi şehrin önemli değerlerinden biridir. Farklı din ve kültüre ev sahipliği yapan Mardin’e gittiğinizde Mardin Kahvesinin yanında size Mardin Badem Şekeri’de ikram edilir. Mardin’i gezen yerli ve yabancı turistler memleketlerine döndüklerinde sevdikleri için mutlaka badem şekeri alırlar. Peki madem şekeri nedir nasıl yapılır.

Mardin badem şekeri nasıl yapılır?

Mardin Badem Şekeri’in yapımında Mardin ve çevresinden elde edilen ve özellikle iri olan badem tercih edilir. Bademler ağaçlardan toplandıktan sonra damlarda kurutulur. Daha sonra imalathanelere götürülen bademler burada kırılmadan dış kabuğundan ayrılır. Daha sonra elekten geçirilerek işlem yapılmaktadır. Bu işlemi yaparken ayrıca badem şekeri için özel yapılmış makineler ile şeker eriği yapılarak kök boya katılıp bademleri o şerbetin içine atılır. Badem şekerlerin şerbetinin içine güzelceni çekmesi için iyice döndürülür. Bademin etrafı tam olarak irileşinceye kadar şeker ve nişasta ile beyazlaştırıldıktan sonra kurutulur. Bu yüzden birkaç kez tekrarlanmasının ardından soğuk ve sıcak bir şerbete batırılıp fırında kurutulur. Genellikle mavi renkli olarak üretilen Mardin badem şekeri artık farklı renklerde özellikle kahverengi renginde raflarda yerini almaya başlamıştır.

Mardin badem şekerinin çeşitleri


Mardin’de farklı türde badem şekeri yapılmaktadır. Tarçınlı, hayalet, damla sakızlı ve sade badem şekerleri olarak 4 çeşide ayrılır. Ama en fazla tercih edilen Mardin badem şekeri hayalet badem şekeridir. Buna Mardin hayalet badem şekeri denilmesinin sebebi ise çok ince yapılıp yenilmesi kolay olduğu içindir. Neredeyse incecik kabuk şeklide gibi görülmektedir. Artık Türkiye’nin her yerinden kolaylıkla internet üzerinde sipariş edilebilen bir kolaylık sağlanmıştır. Sipariş vermek isteyen bir kişi, bulunduğu yerin adresini, irtibat numarasını yazıp bu şekilde sipariş verebilir. Özellikle hafta içi sipariş verilirse daha sağlıklı olacaktır.

Mardin’in kültürel, doğal güzellikleri ve yemekleri hakkında bilgi sahibi olmak için web sitemizin Yaşam sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın. Mardin, Mardin haberleri ve daha fazlası için web sitemizi ziyaret edin.