“Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bir takım çalışmalar yapıldı. Şu anda hepsi geriledi”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, anadilde eğitim ile  ilgili soruya “Bunun alt yapısı oluşturulmaya çalışıldı.  Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bir takım çalışmalar yapıldı. Şu anda hepsi geriledi.” şeklinde cevap verdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli  Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mevzular Açık Mikrofon programına konuk oldu.  Anadilde eğitim ile ilgili sorulan soruya cevap veren Gergerlioğlu şunları söyledi:  […]

“Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bir takım çalışmalar yapıldı. Şu anda hepsi geriledi”
“Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bir takım çalışmalar yapıldı. Şu anda hepsi geriledi”
Selman Güneş
  • 19 Ağustos 2022 13:10

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, anadilde eğitim ile  ilgili soruya “Bunun alt yapısı oluşturulmaya çalışıldı.  Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bir takım çalışmalar yapıldı. Şu anda hepsi geriledi.” şeklinde cevap verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli  Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mevzular Açık Mikrofon programına konuk oldu. 

Anadilde eğitim ile ilgili sorulan soruya cevap veren Gergerlioğlu şunları söyledi:  “Bunun alt yapısı oluşturulmaya çalışıldı.  Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bir takım çalışmalar yapıldı. Şu anda hepsi geriledi. Kürtçe eğitim alanında çok güzel çalışmalar yapıldı. Hocalar yetiştirildi. Çözüm sürecinde çok güzel çalışmalar yapıldı. Ben de destekledim.

Çözüm süreci sırasında üniversitelerde Kürdoloji bölümleri oluşturuldu. İlerledi, hocalar önemli gayretler sarf etti. Kürtçe öğretmenleri atanmaya başlandı. Kürtler de ‘yıllarca acılar çektik ama devletten bir adım var. Buna yüzde yüz destek verelim ‘ dedi. ben Batman’a gittiğimde çözüm süreci Kürtler açısından kutsal bir süreçti. Anadilde eğitimi Avrupa ülkeleri başarıyorsa ben niye başar mıyım?”