Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe opera konserine izin vermedi

Opera sanatçısı Pervin Chakar, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde konser vermek için yaptığı başvurunun “repertuarında Kürtçe eserler olduğu” gerekçesiyle reddedildiğini iddia etti. Dünyaca ünlü Kürt opera sanatçısı Pervin Chakar, Mayıs 2023’te memleketi Mardin’de konser vermek için Türkiye’de ilk defa lisans ve yüksek lisans düzeyinde Kürtçe eğitim sunan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü’ne başvurduğunu söyledi. Chakar, talebinin ilk başta […]

Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe opera konserine izin vermedi
Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe opera konserine izin vermedi
Selman Güneş
  • 31 Temmuz 2022 23:40
  • 31 Temmuz 2022 23:51

Opera sanatçısı Pervin Chakar, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde konser vermek için yaptığı başvurunun “repertuarında Kürtçe eserler olduğu” gerekçesiyle reddedildiğini iddia etti.

Dünyaca ünlü Kürt opera sanatçısı Pervin Chakar, Mayıs 2023’te memleketi Mardin’de konser vermek için Türkiye’de ilk defa lisans ve yüksek lisans düzeyinde Kürtçe eğitim sunan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü’ne başvurduğunu söyledi. Chakar, talebinin ilk başta olumlu karşılandığını vurguladı. Chakar, repertuarın gönderilmesinin ardından üniversite yönetiminin konsere izin vermeyeceğini bildirdiğini belirtti.

“Şehrimde konser veremememin hüznünü yaşıyorum”

Karara sosyal medya hesabından tepki gösteren Chakar, “Mayıs ayında konser vermek için Mardin Artuklu Üniversitesi konser salonuna dilekçe yazdık. Rektör gayet olumluydu. Daha sonra konser repertuarımı istediler. Repertuarımda Kürtçe eserlerin olması sebebiyle bana konser salonunu vermediler. Şehrimde konser veremememin hüznünü yaşıyorum. Bir sanatçının repertuarında hangi diller var diye sorgulanmaz. Bu insanlık suçudur.” dedi.

AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Chakar’ın paylaşımına Twitter hesabından yanıt verdi. Kurt, “Maalesef Pervin hanım hiç ummadığımız bir tavırdı, biz de şaşırdık ve üzüldük. Bütün çabamıza karşın bir de meydan okumayla karşılaştık, ama olsun onları da aşacağız hiç üzülmeyin. Kendi yaptığımız yasal düzenlemeleri, geri verdiğimiz gasp edilmiş hakların kullanımını bile engelleyecek derece de korkakça tavırlar ve içimizden dost sandıklarımızdır bizi arkadan vuran maalesef” açıklamasında bulundu.

Öte yandan; Mardin Artuklu Üniversitesi’nden de konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi.