Lütfi Elvan Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararına göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı atama kararına göre; görevden affı isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104’üncü ve ve 106’ncı maddeleri gereğince atandı. Albayrak, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa […]

Lütfi Elvan Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı
Lütfi Elvan Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı
Selman Güneş
  • Yayınlanma10 Kasım 2020 06:58

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararına göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı atama kararına göre; görevden affı isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104’üncü ve ve 106’ncı maddeleri gereğince atandı.

Albayrak, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa ettiğini açıklamış, bu ve af talebi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişti.

Lütfi Elvan kimdir?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve  Mersin Milletvekili olan Elvan, 1962’de Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğdu.

Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi.

İngiltere’de Leeds Üniversitesinde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesinde Ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı.

Çeşitli kamu kurumlarında uzmanlık, daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu. Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23 ve 24. Dönemde Karaman Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 64. Hükümette Başbakan Yardımcısı, 65. Hükümette Kalkınma Bakanı olarak görev aldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır. (İLKHA)