Kürtçe seçmeli ders zili çalıyor

Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde seçmeli dersler başlıyor. Gazete Duvar muhabiri Ferhat Yaşar’ın haberine göre; Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı orta okullarda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersleri tercih süreci 3 Ocak 2022’de başladı. Kürt kurum ve kuruluşları ile dernekleri ve Kürtçe Öğretmenleri İnisiyatifi, orta okullardaki seçmeli dersler için ‘Kürtçe seçin’ çağrısı yapıyor. Öğrencilerin […]

Kürtçe seçmeli ders zili çalıyor
Kürtçe seçmeli ders zili çalıyor
Selman Güneş
  • 10 Ocak 2022 09:46

Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde seçmeli dersler başlıyor.

Gazete Duvar muhabiri Ferhat Yaşar’ın haberine göre; Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı orta okullarda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersleri tercih süreci 3 Ocak 2022’de başladı. Kürt kurum ve kuruluşları ile dernekleri ve Kürtçe Öğretmenleri İnisiyatifi, orta okullardaki seçmeli dersler için ‘Kürtçe seçin’ çağrısı yapıyor. Öğrencilerin tercih ettikleri dersleri 21 Ocak 2022’ye kadar okul müdürlüklerine bildirmesi gerekiyor.

Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında, Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde dersler okutuluyor.


“Seçmeli dil dersi, bir ders seçmek değildir. Kürt diline karşı bir tavır takınmaktır” diyen Kürt Dil Platformu Genel Başkanı Şerefxan Cizirî, şöyle konuştu: “Kürtçe seçmek, Kürt dilinin önemini vurgulamaktır. Kürtçenin bizim kimliğimiz, hafızamız, kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası ve Kürt olmanın önemli bir öğesi olduğu için bu dersi seçin diyoruz. Bu imkân var. Niye seçmeyelim? Sadece seçmeli ders mantığıyla değil, bunun biraz daha derinlemesine, dil Kürtler için nedir, ne anlama geliyor? Bugün biz Kürtçeye yeteri kadar önem vermeseniz, ciddiye almasanız, kendi kişiliğinizde bunu sindiremezseniz, kişiliğinizin bir parçası haline getiremezseniz, sizin bu dille kültürle ilgili söylemleriniz boşta kalır.”