Kürt yazar Sara Omar’a Danimarka’da ödül

Danimarka’da 1949 yılından beri edebiyat alanındaki yazar ve eleştirmenlere verilen Altın Defne Ödülü bu yıl Kürt yazar Sara Omar’a verildi. Danimarka’da yılın kadını seçildi 1990’lı yılların sonunda ailesi ile Güney Kürdistan’dan göç ederek Danimarka’ya yerleşen 34 yaşındaki Sara Omar ayrıca Altın Defne Ödülü’nü alan en genç yazar oldu. Omar, ödül kapsamında Politikens Forlag tarafından kendisine […]

Kürt yazar Sara Omar’a Danimarka’da ödül
Kürt yazar Sara Omar’a Danimarka’da ödül
Selman Güneş
  • Yayınlanma22 Kasım 2020 11:08

Danimarka’da 1949 yılından beri edebiyat alanındaki yazar ve eleştirmenlere verilen Altın Defne Ödülü bu yıl Kürt yazar Sara Omar’a verildi.

Danimarka’da yılın kadını seçildi

1990’lı yılların sonunda ailesi ile Güney Kürdistan’dan göç ederek Danimarka’ya yerleşen 34 yaşındaki Sara Omar ayrıca Altın Defne Ödülü’nü alan en genç yazar oldu.

Omar, ödül kapsamında Politikens Forlag tarafından kendisine verilen 250.000 kronu da Borns Vilkar yardım kuruluşuna bağışladı.

Bu güne kadar üç kitap yazan Omar, Danca yayınlanan “Dode Vaskeren” (Gassal- Ölü Yıkama) adlı romanıyla da Elle Stil Ödülleri – Yılın Kadını ödülüne layık görülmüştü. “Dode Vaskeren” yayınlandığı yıl Danimarka’da en çok satan kitaplardan biri olmuştu.

Twitter hesabından “Altın Defne” ödülüyle ilgili bir açıklama yapan Sara Omar duygularını şu sözlerle ifade etti:

“Altın Defne ödülünü aldım. Özel bir onur, alçakgönüllülükle kabul ediyorum. Ancak kadın ve çocuk hakları mücadelesi burada bitmiyor.”