Kürt dengbej Esker Cizîrî, hayatını kaybetti

Ünlü Kürt dengbej Esker Cizîrî, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bir süre önce kalp ameliyatı olan dengbêj Esker Cizîrî dün öğleden sonra saat 16:30 sıralarında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Esker Ciziri Kimdir? Ünlü dengbêjler Mihemed Arif Cizîrî ile Hesen Cizîrî’nin peşinden giden Esker Cizîrî, 1955’te Cizre’de doğdu. Botan dengbêj geleneğinin başlıca isimlerinden […]

Kürt dengbej Esker Cizîrî, hayatını kaybetti
Kürt dengbej Esker Cizîrî, hayatını kaybetti
Selman Güneş
  • Yayınlanma9 Ocak 2021 10:24

Ünlü Kürt dengbej Esker Cizîrî, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Bir süre önce kalp ameliyatı olan dengbêj Esker Cizîrî dün öğleden sonra saat 16:30 sıralarında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Esker Ciziri Kimdir?

Ünlü dengbêjler Mihemed Arif Cizîrî ile Hesen Cizîrî’nin peşinden giden Esker Cizîrî, 1955’te Cizre’de doğdu. Botan dengbêj geleneğinin başlıca isimlerinden biri olan Cizîrî, dengbêjlik kültürünün gelişimi ve sevilmesinde büyük rol üstlendi. Esker Cizîrî yaklaşık 600 dengbêjlik kilamını ezbere biliyordu. Evli ve 9 çocuk babası Cizîrî, Xulîs Xweş e, Şirîn Cizîra Botan, Efla min Tu yî gibi eserlerinin yanı sıra Botan yöresinin klasik eserleriyle de sevenlerinin kalbinde taht kurmuştu.