Kürt dengbêj Devrêşê Sılo’nın oğlu Mehmet Tavşan hayatını kaybetti

Bölgede tanınan Xursi aşireti mensubu ünlü Kürt dengbêj Devrêşê Sılo’nın oğlu dengbêj Mehmet Tavşan, 70 yaşında hayatını kaybetti. Bir nevi kültür taşıyıcısı olan dengbejler, olayları seslerinin namelerine dokurlar ve geleceğe aktarırlar. Senelerce yasaklı olan Kürtçenin yaşamasına ön ayak olan dengbêjler Kürtler için çok büyük bir önem ifade ediyor. Bölgede tanınan Xursi aşireti mensubu ünlü Kürt […]

Kürt dengbêj Devrêşê Sılo’nın oğlu Mehmet Tavşan hayatını kaybetti
Kürt dengbêj Devrêşê Sılo’nın oğlu Mehmet Tavşan hayatını kaybetti
Selman Güneş
  • Yayınlanma12 Ocak 2022 12:24
  • Güncelleme12 Ocak 2022 16:13

Bölgede tanınan Xursi aşireti mensubu ünlü Kürt dengbêj Devrêşê Sılo’nın oğlu dengbêj Mehmet Tavşan, 70 yaşında hayatını kaybetti.

Bir nevi kültür taşıyıcısı olan dengbejler, olayları seslerinin namelerine dokurlar ve geleceğe aktarırlar. Senelerce yasaklı olan Kürtçenin yaşamasına ön ayak olan dengbêjler Kürtler için çok büyük bir önem ifade ediyor.

Bölgede tanınan Xursi aşireti mensubu ünlü Kürt Dengbêj Devrêşê Sılo’nın oğlu Kızıltepe’de yaşan 70 yaşındaki Dengej Mehmet Tavşan da bu kültür taşıyıcılığını yapmaya çalışıyordu. Kendi eserleri olmasa da birçok parçayı seslendiren Dengêj Tavşan, yaşadığı kalp sorunu sebebiyle bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Merhumun cenazesi Kızıltepe’ye getirilerek defnedildi. Merhum Mehmet Tavşan için Kızıltepe Atatürk Mahallesi Mehella Perekêta) Taziye evinde taziye kuruldu.

Mardin GZT ailesi olarak; merhuma Allah’tan rahmet, geride kalan ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.