Kuraklık saman fiyatlarını uçurdu… Besiciler kara kara düşünüyor

Mardin Ovasında bu sene yağışların yetersiz yağması nedeniyle kuru tarım arazilerinde verim kaybı yüzde 60- yüzde 70’leri buldu. Meralarda otlar cılız kalınca  yazın bile samanın tonu 600-700 lirayı buldu. Besiciler şimdiden kara kara düşünüyor. Mardin ve ilçelerinde Ocak, Şubat, Mart, ve Nisan’da istenilen yağışlar gelmeyince kuru arazi diye tabir edilen sulanmayan ekili alanlar başakta kurudu, […]

Kuraklık saman fiyatlarını uçurdu… Besiciler kara kara düşünüyor
Kuraklık saman fiyatlarını uçurdu… Besiciler kara kara düşünüyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma12 Haziran 2021 10:00
  • Güncelleme12 Haziran 2021 10:36

Mardin Ovasında bu sene yağışların yetersiz yağması nedeniyle kuru tarım arazilerinde verim kaybı yüzde 60- yüzde 70’leri buldu. Meralarda otlar cılız kalınca  yazın bile samanın tonu 600-700 lirayı buldu. Besiciler şimdiden kara kara düşünüyor.

https://youtu.be/J4oxKRHnNXo

Mardin ve ilçelerinde Ocak, Şubat, Mart, ve Nisan’da istenilen yağışlar gelmeyince kuru arazi diye tabir edilen sulanmayan ekili alanlar başakta kurudu, verim kaybı yüzde 70. Meralarda otlar cılız kaldı. Durum böyle olunca besici hayvanını otlatacak alan bulamayınca samana yöneldi.  Yaz mevsimi olmasına rağmen samanın tonu 600- 700 lirayı buldu. Kışın ciddi bir saman sıkıntısı çekileceğini göz önüne alan vatandaş, saman stoklamaya başladı. Alım gücü az olan besiciler de kara kara düşünmeye başladı.

Besicilerin ciddi saman sıkıntısı çekeceğini ifade eden besici Selahattin Göksa“Koyunlarımı satacağım. Samanın tonu 600 lira, arpanın tonu 2 bin 800 lira. Bir ineğim var onu da satacağım. Onu besleyemeyiz. Bu sene kurak geçti.  Saman çok pahalı olmuş”  dedi.

Çiftçilerin girdilerinin pahalı olduğunu belirten Mehmet Denktaş, “Bu sene saman çok pahalı, buğday da çok pahalı. Ekmeklik buğdayın tonu 3 bin lirayı buldu. Yani fakir olan bir insan alamaz. Çiftçi de haklı aslın. Yani gübresi pahalı, mazotu pahalı, işçiliği var. Bazıları borç yapıp tarlaya koyuyor. Yani çiftçi de haklı” şeklinde konuştu.