Kuraklık nedeniyle hububatta büyük verim kaybı yaşanabilir

Ziraat Mühendisi Ebubekir Çağlın, mevsimin yağışsız geçmesinin büyük bir hububat açığına ve çiftçilerin zarara uğramasına neden olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Türkiye genelinde iklim değişikliğinden dolayı kış aylarında beklenen yağışın olmaması nedeniyle kuraklık endişesi yaşanıyor. Ülke genelinde barajlarda su seviyesi her geçen gün azalırken tarım alanları ise alarm veriyor. Şırnak’ın Silopi ilçesinde son haftalarda yağan yağmurlar […]

Kuraklık nedeniyle hububatta büyük verim kaybı yaşanabilir
Kuraklık nedeniyle hububatta büyük verim kaybı yaşanabilir
Selman Güneş
  • Yayınlanma26 Ocak 2021 11:05

Ziraat Mühendisi Ebubekir Çağlın, mevsimin yağışsız geçmesinin büyük bir hububat açığına ve çiftçilerin zarara uğramasına neden olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Türkiye genelinde iklim değişikliğinden dolayı kış aylarında beklenen yağışın olmaması nedeniyle kuraklık endişesi yaşanıyor. Ülke genelinde barajlarda su seviyesi her geçen gün azalırken tarım alanları ise alarm veriyor.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde son haftalarda yağan yağmurlar çiftçiye can suyu olurken, yaşanan kuraklık ise çiftçileri halen endişelendiriyor. İLKHA muhabirine konuşan Ziraat Mühendisi Ebubekir Çağlın, önümüzdeki aylarda yağışın olmaması durumunda, ülkede büyük bir hububat açığı olacağını ve çiftçilerin büyük zarara uğrayacağını söyledi.

video

Geçen sene bu zamanlarda hububatın 15-30 santimetre iken bu sene çoğunun henüz çimlenmediğini belirten Çağlın, bu durumun ürün verimini olumsuz etkileyeceğini ve ülke açısından büyük bir açık oluşturabileceğini dile getirdi.

Son haftalardan gelen yağışların hububatın çimlenmesini sağladığını ifade eden Çağlın, “Lakin bu sene yağışların geç gelmesi birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmiştir. Ürünlerin geç ekilmesi ve ekilen çoğu ekinin çimlenememesi veya geç çimlenmesi gibi durumlar ortaya çıkmıştır. Ülkemizde üretimi yetersiz olan hububatın bu sene iç talebi karşılayamama gibi bir durumla karşılaşabiliriz. Son yağışların ekinlerin çimlenmesi konusunda etkili olduğu ve toprağa atılan gübrelerin eriyip alınabilir forma girmesine etki ettiğini söyleyebiliriz.” dedi.

Hububat için yağışların yetersiz olduğunu dile getiren Çağlın, “Önümüzdeki ay da, yağışların olmaması halinde ülkemizde çok büyük bir hububat açığı olacağını ve çiftçilerimizin büyük zararlara maruz kalacağını söyleyebiliriz. Çiftçinin kuraklık endişesi elbette ki devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Şubat ve mart ayı, geçtiğimiz aylar gibi yağışsız devam ederse çok ciddi sorunlar yaşanacak” diyen Çağlın, şöyle konuştu;

“Zaten çimlenemeyen binlerce dekarlık alan olduğu gibi, çimlenen ürünlerde kardeşlenme ve başaklanma zamanında yağışların yetersiz olması nedeniyle kardeşlenmeyi ve döllenmeyi olumsuz etkileyecek. Yine geç çimlenen hububatın başaklanma zamanı gecikeceği veya güçsüz bir başaklanma olabileceği gibi durumlar yaşanacağı için döllenme sıkıntısının verimi etkileyeceğini söyleyebiliriz.”

Önceki yağışların ürünlerin çimlenmesinde ve toprak yüzeyine çıkmasında yetersiz olmasıyla tohumların çürüdüğünü söyleyen Çağlın, “Çoğu çiftçinin ikinci kez ekim yaptığını ve bunların bu yağmurla çimlendiğini söyleyebiliriz. Önceki yağışlar çimlenmede ve ürünlerin toprak yüzeyine çıkmasında yetersiz olduğu için çoğu tohum çürümüştür. Tekrar ekilen tohumlar için ve derin ekilen tohumlar için bir faydası olmuştur.” şeklinde konuştu.