KOSGEB Mardin’de 5379 genç için işletmelere 335 Milyon destek sağladı

KOSGEB Mardin İl Müdürlüğü, 2 bin 169 işletmeye 5 bin 379 gencin istihdam karşılığında işletmelere 335 milyon TL ödeme sağladı. 2022 yılı başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın pandemiden etkilenen mikro ve küçük İşletmelere yönelik müjdelediği ve KOSGEB tarafından sunulan her yeni genç istihdama yönelik MKİ (Mikro ve Küçük İşletmeler) Hızlı Destek Kredi Desteği ödeme talepleri ve […]

KOSGEB Mardin’de 5379 genç için işletmelere 335 Milyon destek sağladı
KOSGEB Mardin’de 5379 genç için işletmelere 335 Milyon destek sağladı
Selman Güneş
  • Yayınlanma30 Kasım 2022 17:10

KOSGEB Mardin İl Müdürlüğü, 2 bin 169 işletmeye 5 bin 379 gencin istihdam karşılığında işletmelere 335 milyon TL ödeme sağladı.

2022 yılı başında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın pandemiden etkilenen mikro ve küçük İşletmelere yönelik müjdelediği ve KOSGEB tarafından sunulan her yeni genç istihdama yönelik MKİ (Mikro ve Küçük İşletmeler) Hızlı Destek Kredi Desteği ödeme talepleri ve başvuruları tamamlandı.

Genç, yeni mezun ve kadın istihdamını hedefleyen programda, belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmeleri desteklemek üzere hazırlanan programa Mardin’de de ilgi büyük oldu.

1981 ve sonrası doğumlu, daha önce hiç çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış olan yeni personelin istihdamına destek verilen programa Mardin’de faaliyet gösteren Mikro ve Küçük İşletmelerin büyük ilgi gösterdiğini KOSGEB Mardin İl Müdürü Abdullah Yurten, Mardin İl Müdürlüğü olarak programı başarıyla uygulayıp, başvuruları ivedilikle sonuçlayan Türkiye’deki ilk üç kurum arasında yer aldıklarını söyledi.

Programdan üniversite mezunlarının yanı sıra meslek lisesi, teknik lise veya mesleki ve teknik lise mezunu olan kişilerin istihdam eden işletmelerin yararlanmak üzere başvurduklarını hatırlatan Yurten, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın pandemiden etkilenen mikro ve küçük İşletmeleri desteklemek olarak müjdelediği programı Mardin olarak, programı en başarılı uygulayan ilk üç il arasında yer aldık. KOSGEB Mardin İl Müdürlüğü tanıtım faaliyetleri, saha ziyaretleri ve işletmelerin mevzuatlar çerçevesinde başvuru ve sonuçlanma aşamalarında vatandaş odaklı ve ivedilikle çözüm odaklı çalışmaların neticesinde; Mardin’de 2169 işletme desteklenmiş, bu destek ile 5 bin 379 yeni Gencimize istihdam imkanı sağlanmış ve toplamda da 335 Milyon lira ödeme sağlanmıştır. İşletmelerin bu dönemde küresel ekonomik durumları düşünüldüğünde iki yıl geri ödemesiz olarak kullandığı bu destek esnafa ilaç gibi gelmiştir. İlimize bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun.” dedi.