Kızıltepe’deki bu tesiste atık sulardan günlük 20 ton çamur elde edilerek gübreye dönüştürülüyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği bilgilere göre 400.000 nüfusa hizmet veren tesiste günlük olarak 64 bin metreküp atık su arıtılmakta. Arıtımı yapılan atık sulardan günlük olarak yaklaşık 20 ton çamur elde edilerek tarımda kullanılması için gübreye dönüştürülüyor.

Kızıltepe’deki bu tesiste atık sulardan günlük 20 ton çamur elde edilerek gübreye dönüştürülüyor
Kızıltepe’deki bu tesiste atık sulardan günlük 20 ton çamur elde edilerek gübreye dönüştürülüyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma25 Ocak 2024 07:46
  • Güncelleme25 Ocak 2024 07:47

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Eroğlu, Kızıltepe İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA) desteği yaptırdığı Kızıltepe (Güney) Atık Su Arıtma Tesisi, Artuklu ilçesinde oluşan atıksuların yüzde 70’i ve Kızıltepe ilçesinde oluşan atıksuların tamamını arıtıp halk sağlığına ve çevrenin korunmasına büyük katkı sağlıyor.

400.000 nüfusa hizmet veren tesiste günlük olarak 64 bin metreküp atık su arıtılmakta. Arıtımı yapılan atık sulardan günlük olarak yaklaşık 20 ton çamur elde edilerek tarımda kullanılması için gübreye dönüştürülmekte. Tesiste oluşan biyogaz ile günlük ortalama 4 bin kilowat elektrik üretimi ile tesisin enerji giderinin yaklaşık yüzde 60’ı karşılanmakta. Arıtımı tamamlanan atık suyun endüstriyel tarımda kullanılması sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Eroğlu, şehrin ekonomi, tarım, alt yapı, doğal kaynak, dere yatakları ve diğer birçok çevresel faktöre katkı sağladığı gibi istihdama da katkısı olan Kızıltepe İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Eroğlu, atıksu arıtma tesisin çalışma düzeni ve şehre olan katkısı hakkında birifing aldı.