Kızıltepe’de yakalandı, koluna sardığı alçının içinden patlayıcı çıktı

Mardin’de yakalanan Suriye uyruklu iki kişinin üzerinde patlamaya hazır bomba düzeneği tespit edilirken Kızıltepe şehir merkezinde ise yakalanan şahsın patlayıcı maddeyi sol kolunda alçı görünümü vererek kamufle ettiği görüldü. Alınan bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince ülkeye yasa dışı yollardan girerken yakalanan Suriye uyruklu H.A.S ve R.A.S’nin yanlarında getirdikleri iki “powerbank” kontrol edildi. İncelemede iki […]

Kızıltepe’de yakalandı, koluna sardığı alçının içinden patlayıcı çıktı
Kızıltepe’de yakalandı, koluna sardığı alçının içinden patlayıcı çıktı
Selman Güneş
  • Yayınlanma16 Kasım 2020 20:28

Mardin’de yakalanan Suriye uyruklu iki kişinin üzerinde patlamaya hazır bomba düzeneği tespit edilirken Kızıltepe şehir merkezinde ise yakalanan şahsın patlayıcı maddeyi sol kolunda alçı görünümü vererek kamufle ettiği görüldü.

Alınan bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince ülkeye yasa dışı yollardan girerken yakalanan Suriye uyruklu H.A.S ve R.A.S’nin yanlarında getirdikleri iki “powerbank” kontrol edildi. İncelemede iki “powerbank”ın içinde patlamaya hazır toplam 400 gram kimyasal patlayıcı, 6 fünye ve 2 pil olduğu belirlendi.

H.A.S’nin, N.E ve F.E’nin kendilerini sınır hattında karşılayacaklarını itiraf etmesi üzerine bu iki şüpheli de sınırda jandarma ekiplerince yakalandı.

Gözaltına alınan H.A.S jandarmadaki işlemlerinin ardından sevk edildiği adli mercilerce “silahlı terör örgütüne üye olmak”, R.A.S’de “silahlı terör örgütlerine silah sağlama” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

N.E ve F.E ise hakimlikçe yurt dışı çıkış yasağı şartıyla adli kontrol tedbiri getirilerek serbest bırakıldı.

Öte yandan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Kızıltepe şehir merkezinde sol kolu sarılı bir kişiyi gözaltına aldı. Alçı görünümü verdiği kolandan ve çantasından şampuan kutusu içerisinde zulalanmış patlayıcı madde bulundu.

Ayrıca şahsa ait eylem yapmaya hazır vaziyette özel olarak dizayn edilmiş sırt çanta içerisinde gizli bölmelerde zulalanmış patlayıcı madde ve zaman ayarlı ateşleme tertibatının bulunduğu tespit edildi.

Olayda patlamaya hazır 1 kilo 970 gram patlayıcı madde ve zaman ayarlı bomba düzeneği ele geçirildi.

Şahıs, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. (İLKHA)