Kızıltepe’de nevroz coşkusu

Nevroz, “Şimdi Özgürlük Zamanı” şiarıyla Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kutlandı.

Kızıltepe’de nevroz coşkusu
Kızıltepe’de nevroz coşkusu
Haber Merkezi
  • Yayınlanma20 Mart 2024 16:02
  • Güncelleme21 Mart 2024 08:39

Kızıltepe Otogar Meydanı’nda binlerce insanın katılımıyla nevroz kutlaması gerçekleştirildi. Kutlamaya gelen çok sayıda kişi, yöresel  kıyafetleriyle alana adeta renk kattı. Katılımcılar  sahneden çalınan müzikler eşliğinde nevrozun coşkusunu yaşadı.

Newroz kutlamasına DEM Parti Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Ahmet Türk ve Devrim Demir,  DEM Parti Mardin Milletvekilleri Beritan Güneş, Saliha Aydeniz ve George Aslan, DEM Parti Mardin İl Eş Başkanları Mihdi Tunç ve Necla Acıbuca, Kızıltepe Belediye Eş Başkan Adayları Hamdiye Turgay ve Zeyni İpek ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk konuşmasına Kızıltepe halkının Nevrozunu kutlayarak başladı. Türk, Nevrozun tarihi önemini hatırlatarak, Demirci Kawa’nın Dehak’ın zulmüne karşı Nevroz ateşi yaktığını ifade etti.

Türk, 31 Mart seçimlerinde kayyumları göndereceklerini de sözlerine ekleyerek, Nevrozun barış ve demokrasiye vesile olmasını diledi.

Yapılan konuşmaların ardından Nevroz ateşi yakıldı. Daha sonra sanatçılar Babetna, JIN-MA  ve Helîmê Omerî sahne alarak, alanda bulunan binlerce kişiye ezgilerini seslendirdi. Çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekildi. Kızıltepe’de bu yıl kutlanan Nevroz büyük ilgi gördü