Kızıltepe’de korona günlerinde müziğe yöneldiler

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde uzaktan eğitim gören öğrenci ve uzaktan eğitim veren öğretmenler korona virüsün stresinden kurtulmak için müzik eğitimi almaya başladı. Yeni tip korona virüs hayatımıza girdiğinden beri bir çok alışkanlığımızı değiştirdi. Öğrenciler ve öğretmenler evde bilgisayar başında eğitimlerini sürdürürken neredeyse sosyal hayattan koptu. Kızıltepe’de farklı üniversitelerde okuyan öğrenciler vakitlerini daha iyi geçirebilmek ve korona […]

Kızıltepe’de korona günlerinde müziğe yöneldiler
Kızıltepe’de korona günlerinde müziğe yöneldiler
Selman Güneş
  • Yayınlanma28 Ocak 2021 12:36
  • Güncelleme28 Ocak 2021 12:37

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde uzaktan eğitim gören öğrenci ve uzaktan eğitim veren öğretmenler korona virüsün stresinden kurtulmak için müzik eğitimi almaya başladı.

https://youtu.be/q529lfojRDY

Yeni tip korona virüs hayatımıza girdiğinden beri bir çok alışkanlığımızı değiştirdi. Öğrenciler ve öğretmenler evde bilgisayar başında eğitimlerini sürdürürken neredeyse sosyal hayattan koptu. Kızıltepe’de farklı üniversitelerde okuyan öğrenciler vakitlerini daha iyi geçirebilmek ve korona virüsün stresinden kurtulmak için sanata yönelmeye başladı. Öğretmenler ve öğrenciler bağlama kemen gitar ve ud gibi enstrümanları çalıyor.

Erzurum’da resim öğretmenliği okuyan Halime Yiğit,”Pandemi sürecine uygun bir düzen kurduk beraber. Müzik benim için resim gibi nasıl resim yapamazsam resim atmayı bıraktığım gün müzik yapmayı da bırakırım diyebilirim. Özellikle bu dönemde birçok insan psikolojik veya sağlıksal anlamda sorunları oluşuyor. Bence müzik bunları daha çok temizliyor. Müzik ruhu temizliyor diyebilirim” dedi.

Öğrenciler eğitimlerini hayatını müziğe adayan Tajdin Karaca’dan alıyor. 22 senede 400 kişiye müzik eğitimi verdiğini vurgulayan Karaca, “Nota bilgisi olmadan da müzik yapılır ama o tadı alamaz. Nota bilen bir insan nasıl ki bir insan nakış işlediği zaman o nakışlar rengarenk iplikle kullanılıyor nota da öyledir. Notanın süreleri var o süreler ezgiyi daha iyi ortaya çıkarıyor” diye konuştu.