Kızıltepe’de kırmızı dutlar olgunlaştı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaz sıcaklarıyla birlikte kırmızı dutlar meyve vermeye başladı. Doğal vitamin deposu olan dutlar vatandaşlar tarafınca çokça tüketiliyor. Dut tıpkı incir gibi içinde  birçok meyveyi barındırır. Kızıltepe’de sıcak havalarla birlikte dut ağaçları meyve vermeye başladı.  Vatandaşlar dut meyvesini dalından toplayıp iftardan sonra tüketiyor. Ağaçtan kırmızı dut toplayan İsmail Aydoğan, kimi  insanın dutu dalından […]

Kızıltepe’de kırmızı dutlar olgunlaştı
Kızıltepe’de kırmızı dutlar olgunlaştı
Selman Güneş
  • Yayınlanma4 Mayıs 2021 13:03
  • Güncelleme4 Mayıs 2021 13:04

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaz sıcaklarıyla birlikte kırmızı dutlar meyve vermeye başladı. Doğal vitamin deposu olan dutlar vatandaşlar tarafınca çokça tüketiliyor.

Dut tıpkı incir gibi içinde  birçok meyveyi barındırır. Kızıltepe’de sıcak havalarla birlikte dut ağaçları meyve vermeye başladı.  Vatandaşlar dut meyvesini dalından toplayıp iftardan sonra tüketiyor.

Ağaçtan kırmızı dut toplayan İsmail Aydoğan, kimi  insanın dutu dalından koparır koparmaz yediğini kimisinin kuruttuğunu, kimisinin de pekmez yaptığını söyledi. Aydoğan, “Bu ağaçlar dükkanlarımızın arkasındaki ağaçlar. Her sene gelip dut topluyoruz. Dutları kırmızı ve ekşi oluyor ilaç gibi. Her zaman gelip topluyoruz. Çok güzel dutlar. Kuru da yenilebilir böyle de yiyebilirsin ve bazıları da suyunu içiyor. İlgi çok oluyor. Bazı insanlar da evde pekmezini yapıyor. Pekmezi şifalıdır diyorlar” dedi.

Uzmanlar dutun yıkanmadan tüketilmesi gerektiğini söylüyor.