Kızıltepe’de Devlet Hastanesi’nde hayati önem taşıyan bu yöntem ilk defa yapıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Devlet Hastanesi’nde “Rüptüre Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı” ilk kez gerçekleştirildi. üptüre Abdominal Aort Anevrizması’nın ciddi kayıplara (%80-90 ölüm mortalitesi) neden olan bir hastalık olmakla birlikte ameliyatının da ciddi riskleri taşıdığı bilinmektedir. Mardin’de şimdiye kadar yapılmamış olan “Rüptüre Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı” ilk defa Kızıltepe Devlet Hastanemizde görev yapan Kalp ve Damar Cerrahisi […]

Kızıltepe’de Devlet Hastanesi’nde hayati önem taşıyan bu yöntem ilk defa yapıldı
Kızıltepe’de Devlet Hastanesi’nde hayati önem taşıyan bu yöntem ilk defa yapıldı
Selman Güneş
  • 17 Mart 2022 10:02

Mardin’in Kızıltepe İlçe Devlet Hastanesi’nde “Rüptüre Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı” ilk kez gerçekleştirildi.

üptüre Abdominal Aort Anevrizması’nın ciddi kayıplara (%80-90 ölüm mortalitesi) neden olan bir hastalık olmakla birlikte ameliyatının da ciddi riskleri taşıdığı bilinmektedir. Mardin’de şimdiye kadar yapılmamış olan “Rüptüre Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı” ilk defa Kızıltepe Devlet Hastanemizde görev yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Mustafa Çelik ve Opr. Dr. Tufan Okumuş tarafından gerçekleştirildi.

Anevrizma, kan damarlarının duvarlarındaki zayıflama sonucu bir balon gibi genişlemesi olarak tanımlanmaktadır. Anevrizma’da damar duvarı zayıflamış, incelmiş ve yırtılma riski mevcuttur.

87 yaşındaki hastamız Şaha Büyükaslan, klasik Abdominal Aort Anevrizma Rüptür belirtileri olan, şiddetli karın ağrısı ve yan ağrısı ile hastanemiz acil servisine müracaat etmiştir.

Opr.Dr.Mustafa Çelik tarafından yapılan muayene sonucunda hastanın belirtilen şikayetlerine ek olarak pulsatil, elle hissedilen abdominal kitle ve hipovolemik şok tablosunun da eşlik ettiği görülmüştür. Daha önceden bilinen anevrizması olan hastamıza, çekilen İlaçlı Tomografide, hastanın infrarenal abdominal aort anevrizmasının rüptüre (yırtıldığı) olduğu görülmesi üzerine acilen ameliyata alındı.

Ameliyatta tespit edilen genişlemiş ve patlamış damar görüldü. Anevrizmektomi + Hematom boşaltılması + aorta bi-iliak bypass greft operasyonu yapıldı.

Başarılı bir operasyon geçirildiğini söyleyen Dr. Mustafa Çelik, hastanın şu an tedavisinin sürdüğünü ve genel durumunun iyiye gittiğini belirtmiştir.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz; “Hastanemizde bu tür başarılı ameliyatların gerçekleşmesi hem bizim hem de ilimiz için gurur verici bir durum. Hastalarımızın kendi memleketlerinde hizmet almalarının hastalık sürecinde hastalarımızı olumlu yönde etkilemededir. Bu da hastalığın seyrini değiştirmektedir. Kızıltepe Devlet Hastanemizde gerçekleştirilen bu başarılı ameliyatta emeği geçen hekim arkadaşlarımı ve ekip arkadaşlarını canı gönülden kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.’’ dedi.