Kızıltepe’de çiftçiler WhatsApp üzerinden organize oldular, kısıtlamada çam fidanı diktiler

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan çiftçiler, sosyal mesafe ve maske kuralına uyarak “Kuşların sesini duymak istiyorsan kafes alma ağaç dik” sloganıyla toplanarak köylerinde çam fidanlarını toprakla buluşturdu. Kızıltepe ilçesi Yeniköy (Yengiko) kırsal mahallesinde WhatsApp üzerinden organize olan köy sakinleri daha yeşil bir köy için kolları sıvası. Hepsi çiftçi olduğu için kısıtlamadan muaf […]

Kızıltepe’de çiftçiler WhatsApp üzerinden organize oldular, kısıtlamada çam fidanı diktiler
Kızıltepe’de çiftçiler WhatsApp üzerinden organize oldular, kısıtlamada çam fidanı diktiler
Selman Güneş
  • Yayınlanma1 Ocak 2021 15:46
  • Güncelleme2 Ocak 2021 09:05

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan çiftçiler, sosyal mesafe ve maske kuralına uyarak “Kuşların sesini duymak istiyorsan kafes alma ağaç dik” sloganıyla toplanarak köylerinde çam fidanlarını toprakla buluşturdu.

Kızıltepe ilçesi Yeniköy (Yengiko) kırsal mahallesinde WhatsApp üzerinden organize olan köy sakinleri daha yeşil bir köy için kolları sıvası. Hepsi çiftçi olduğu için kısıtlamadan muaf olan köy sakinleri coronavirüs tedbirleri kapsamında köylerine çam fidanı dikti.

Çamları kendi imkanları ile aldıklarını ifade eden Cüneyt Karaboğa, “Coronavürüsten dolayı konulan 80 saatlik dışarı çıkma kısıtlamasında, köy sakinleri olarak açtığımız WhatsApp grubu üzerinden böyle bir şey yapmak için fikir alışverişinde bulunduk. Sağ olsunlar olumlu karşıladılar. Kendi imkanlarımız ile aldığımız çam ağaçlarını köyümüzün giriş yoluna diktik.” dedi.

“Kuşların sesini duymak istiyorsan kafes alma ağaç dik”

Cemil Karaboğa da “Kuraklığın arttığı bu dönemde gençler olarak köyümüz için ağaç dikme etkinliği düzenledik. Kuşların sesini duymak istiyorsan kafes alma ağaç dik’ sloganı ile başlattığımız bu etkinlikte, köy sakinleri olarak aramızda toplandığımız paralar ile çam ağaçları satın aldık.” dedi.