Kızıltepe’de çay ocağı işletmecileri ‘haho’ diyor

Gıdadan giyime kadar her şeye gelen zamlar vatandaş kadar esnafı da kara kara düşündürüyor. Kızıltepe’de çay ocağı işletmecisi Abdürrahim Damar, şekere, ve çaya gelen zamları protesto etti. Çaykur, çaya ortalama yüzde 43.71 oranında zam yaptı. Yeni liste toptan satış yapan şirketlere gönderildi. Çaykur’un haziran ayında çaya yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabileceği iddia ediliyor. […]

Kızıltepe’de çay ocağı işletmecileri ‘haho’ diyor
Kızıltepe’de çay ocağı işletmecileri ‘haho’ diyor
Selman Güneş
  • 31 Mayıs 2022 10:27

Gıdadan giyime kadar her şeye gelen zamlar vatandaş kadar esnafı da kara kara düşündürüyor. Kızıltepe’de çay ocağı işletmecisi Abdürrahim Damar, şekere, ve çaya gelen zamları protesto etti.

Çaykur, çaya ortalama yüzde 43.71 oranında zam yaptı. Yeni liste toptan satış yapan şirketlere gönderildi. Çaykur’un haziran ayında çaya yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapabileceği iddia ediliyor. Toz ve küp şeker fiyatlarına da yüzde 20 zam geldi.

Bu zamların gölgesinde Kızıltepe Yeni Mahalle’de çay ocağı işleten Abdürrahim Damar, artık çarkı döndüremediklerini söyledi. Sosyal medyada viral olan ‘Millet hepsi haho diyor’ cümlesiyle durumunu anlatmaya çalışan Damar, “1 kilo çay 140 lira olmuş. 700 gram şeker 22 lira olmuş. 2021 yılında 700 gram şekeri 7 liraya, 1 kilo çay 75 liraya alıyorduk. 12 çay bardağını 8 liraya alırken 2022’de 30 lira oldu” dedi.

Çevresinde hep küçük işletmeciler olduğu için çaya da zam yapamadığını ifade eden Damar, “1 çay bardağını geçen sene de bu sene de 1 liraya satıyordum. Zam yapınca esnaf çay içmiyor. Ben de mecburen zam yapmadım. Ne olacak bizim durumumuz bilemiyoruz” diye konuştu.