Kızıltepe’de Arap mutfağının ünlü lezzeti falafel ilgi görüyor

Kızıltepe’de Suriyeli sığınmacıların Arap kültürüne ait yaptıkları falafel ( kızarmış nohut köftesi) çok büyük ilgi görüyor. Zengin Orta Doğu mutfağının vazgeçilmez lezzeti falafel, Kızıltepe’de ilgi odağı oldu.Arapların fast-foodu olarak bilinene bu lezzeti Kızıltepe’ye Suriye’nin Haseke kentinden 8 yıl önce gelen Adnan Dadouch, tarafından getirildi. Özellikle hayvansal ürün tüketmeyi sevmeyenlerin tercihi olan falafel Kızıltepe’de yaygınlaşmaya başladı. […]

Kızıltepe’de Arap mutfağının ünlü lezzeti  falafel ilgi görüyor
Kızıltepe’de Arap mutfağının ünlü lezzeti  falafel ilgi görüyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma10 Haziran 2021 08:53

Kızıltepe’de Suriyeli sığınmacıların Arap kültürüne ait yaptıkları falafel ( kızarmış nohut köftesi) çok büyük ilgi görüyor.

Zengin Orta Doğu mutfağının vazgeçilmez lezzeti falafel, Kızıltepe’de ilgi odağı oldu.Arapların fast-foodu olarak bilinene bu lezzeti Kızıltepe’ye Suriye’nin Haseke kentinden 8 yıl önce gelen Adnan Dadouch, tarafından getirildi. Özellikle hayvansal ürün tüketmeyi sevmeyenlerin tercihi olan falafel Kızıltepe’de yaygınlaşmaya başladı.

Falafel ustası Adnan Dadouch, “Haseke’de de işimiz buydu. Suriye yemeği falafel . Bu yemeği buraya getirdik. Mardin Kızıltepe’de dükkan açtık. Özel Suriye ekmeğimizi yapıyoruz. Falafel nohuttur, kızartılıyor. Kızıltepeliler çok geliyor, seviyor  gelip kahvaltı olarak yiyor” dedi.