Kızıltepe’de 57 yıllık terzi mesleğini şevkle yapıyor

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 65 yaşında Aydın Doğu, Süryani ustasının yanında 8 yaşında başladığı terzilik mesleğini 57 yıldır şevkle sürdürüyor. Kızıltepe’de yaşayan 65 yaşındaki Aydın Doğu 8 yaşında Süryani ustasının yanında başladığı mesleğini, 57 yıldır makası eline aldığı ilk günkü gibi heyecanla sürdürüyor. Kızıltepe Tepebaşı Kilise Caddesi’nde 10 metrekarelik dükkanda mesleğini titizlikle sürdüren Aydın 57 […]

Kızıltepe’de 57 yıllık terzi mesleğini şevkle yapıyor
Kızıltepe’de 57 yıllık terzi mesleğini şevkle yapıyor
Selman Güneş
  • 5 Ekim 2021 11:46
  • 5 Ekim 2021 11:47

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 65 yaşında Aydın Doğu, Süryani ustasının yanında 8 yaşında başladığı terzilik mesleğini 57 yıldır şevkle sürdürüyor.


Kızıltepe’de yaşayan 65 yaşındaki Aydın Doğu 8 yaşında Süryani ustasının yanında başladığı mesleğini, 57 yıldır makası eline aldığı ilk günkü gibi heyecanla sürdürüyor.

Kızıltepe Tepebaşı Kilise Caddesi’nde 10 metrekarelik dükkanda mesleğini titizlikle sürdüren Aydın 57 yıldır yöre halkının ve kente gelen memurların büyük beğenisi aldı.

Kızıltepe’de askeri, emniyet müdürlüğü ve banka çalışanları olmak üzere bir çok kesimin kumaşlarını diken Aydın mesleklerinin hazır giyime yenik düştüğünü söylüyor. Aydın, “Süryani ustaların yanında çalıştım. Zanaatları çok güzeldi. Hatalı bir iğne attığımızda bize kızıyordu. Hazır giyim bizi çok etkiledi. Hızır giyim bizi çok geriye götürdü, bizi mahvetti. Hazır giyim hep taklittir. İnsanlar etikete para veriyor. Şimdi kumaşlarda kötü. Alay komutanı, paşalar, emniyet müdürü, Halk Bankası müdürü benim yanında giyiniyordu.” dedi.
Eskiden insanların parası olmasa da üst başına dikkat ettiğini ifade eden Aydın, hazır giyimden dert yandı. Aydın, “Eskiler takım elbise giyer, diktirir, Eskiler daha düzgün, daha mütevazi giyinirdi. Şimdi adam dar paça giyiyor, ceketi her tarı dışarda oluyor. Bu giyinme değildir. Hazır giyim mesleğimizi etkiledi. Eskiden adam 5 parça birden getiriyordu. Şimdi iş arıyoruz yok, piyasayı öldürdü. Bir de taklit çok, sahte kumaş çıkarıyor, iki ay sonra renk atıyor. Hazır bizi çok etkiledi.” diye konuştu.