Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Dinler: Çiftçi üretiyor marketler ve elektrik şirketleri kazanıyor

MARDİN-Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler, girdi maliyetlerindeki artış sebebiyle çiftçinin kazanamadığını söyledi. Dinler, “Verilen emek bu kadar yatırım iş gücü ve en önemlisi alın teri sadece ve sadece girdi sağlayan firmalara para kazandırmaktadır. Çiftçi üretiyor marketler kazanıyor.” dedi. Bedirhan Dinler, “Televizyondaki haberlere baktığımızda bütün kanallarda enflasyon artışı, geçim sıkıntısı hayat pahalılığından söz ediliyor. Vatandaş […]

Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Dinler: Çiftçi üretiyor marketler ve elektrik şirketleri kazanıyor
Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Dinler: Çiftçi üretiyor marketler ve elektrik şirketleri kazanıyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma2 Ekim 2021 09:02
  • Güncelleme2 Ekim 2021 09:21

MARDİN-Kızıltepe Ziraat Odası Başkanı Bedirhan Dinler, girdi maliyetlerindeki artış sebebiyle çiftçinin kazanamadığını söyledi. Dinler, “Verilen emek bu kadar yatırım iş gücü ve en önemlisi alın teri sadece ve sadece girdi sağlayan firmalara para kazandırmaktadır. Çiftçi üretiyor marketler kazanıyor.” dedi.

Bedirhan Dinler, “Televizyondaki haberlere baktığımızda bütün kanallarda enflasyon artışı, geçim sıkıntısı hayat pahalılığından söz ediliyor. Vatandaş evine sebze, meyve, ekmek götüremediğini, süt fiyatlarının peynir fiyatının artığını söylüyor da söylüyor. Hepsi gerçek hepsi doğru ama bunların en büyük sebeplerinden biri tabi vergiden sonra ki çiftçinin girdi maliyetlerindeki artış, üretimimizin azalması, çiftçinin ithal ürünlerle rekabet edemeyişi yani kısacası çiftçiliğin yavaş yavaş bitişidir. Konuya böyle giriş yapmamızın sebebi çiftçiliğin hayatımızdaki yerini belirtmek içindi.” diye konuştu.

“Bir tek çiftçi kazanamıyor”

Dinler sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şeyden önce çiftçilik bir tarımsal işletmedir. çiftçi kar zarar ( maliyet analizi ) yaparak hareket etmektedir. Tarımımız son yıllarda çok ilerledi çiftçilerimiz artık teknik tarım yapmakta, modern tarım alet ekipman kullanmakta, modern sulama teknikleri kullanmaktadır. Yıllık gelire baktığımızda elde edilen para iştah kabartıcı ama kar maliyet analizi yapılınca çiftçinin elinde kalan maalesef bir hiç. Verilen emek bu kadar yatırım iş gücü ve en önemlisi alın teri sadece ve sadece girdi sağlayan firmalara para kazandırmaktadır. Çiftçi üretiyor marketler kazanıyor, çiftçi üretiyor gübre firmaları kazanıyor, çiftçi üretiyor elektrik şirketleri kazanıyor, çiftçi üretiyor ilaç firmaları kazanıyor, çiftçi üretiyor akaryakıt firmaları kazanıyor, komisyoncu kazanıyor , fabrikatör kazanıyor, nakliyeci kazanıyor bu liste uzar gider bir tek çiftçi kazanmıyor. çiftçi kazanmadığı gibi vatandaşta her şeyi pahalıya alıyor veya alamıyor.”

GÜBRE FİYATLARI

Gübre firmalarını serbest piyasa misali at koşturduğunu belirten Dinler, “Gübre fiyatları aldı başını gidiyor. Bu artışın sebebi gerekçesi ne neden denetlenmiyor bu firmalar veya denetleniyor ise neden müdahale edilmiyor. Ham madde döviz endeksli döviz kuru artı fiyatlar artı peki çiftçinin ürünü biraz para edince niye ithalata gümrük vergileri indirilip çiftçiye müdahale ediliyor da bunlara niye edilmiyor. Bu vatandaşı doyuran çiftçidir gübre firmaları değildir. Çiftçinin sadece gübre kaleminde bir yılda yüzde 270’lere varan fiyat artışı oldu. çiftçi hâkli olarak gübre kullanım miktarında kısıtlamaya gidecektir ve buda doğrudan rekolte ye etki edip verim düşüşüne sebep olacaktır.

Gübre firmaları serbest piyasa masalı ile istediği gibi at koşturuyor. Buna devlet el atmalı ya bunlarla tavan fiyat uygulaması getirecektir yada çiftçi gerçek anlamda ve zamanında ödenen desteklemeler le sübvanse edilmelidir. Gündemimizde bu gün gübre vardı bir ay sonra elektrik faturaları, tohum fiyatları ondan sonraki ay ilaç fiyatları olacaktır. hepsi için söylenecek şey aynı çiftçi üretemiyor, çiftçi kazanamıyor, çiftçi bankalara borçlu, çiftçi tefeciye borçlu, çiftçi elektrik şirketine borçlu, çiftçi devlete borçlu ve çiftçi evladına borçlu çiftçi bitti bitiyor. Devletimiz çiftçinin sesini artık duymalı ve ülkemizin refahı için çiftçimiz desteklenmeli, çiftçimiz üretime teşvik edilmeli, çiftçiye girdi sağlayan firmalar denetlenmelidir.” açıklamasını yaptı.