Kızıltepe ilçe stadında 10 aydır çalışma yapılmıyor

Kızıltepe’de ihalesi yapılan Spor Kompleksi için ilk kazma  Ekim 2021’de vuruldu. Ancak yaklaşık 10 aydan beridir çalışmalar durdu. İddiaya göre, yüklenici firma Dolar kurundaki yükselişi gerekçe göstererek çalışmayı sonlandırdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığı katkılarıyla projelendirilerek ihalesinin gerçekleştirildiği Kızıltepe spor Kompleksi bünyesinde başlatılan çalışmalar kapsamında ilk kazma 10 Ekim 2021’de vuruldu. Çalışmalar çerçevesinde […]

Kızıltepe ilçe stadında 10 aydır çalışma yapılmıyor
Kızıltepe ilçe stadında 10 aydır çalışma yapılmıyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma11 Ağustos 2022 12:44

Kızıltepe’de ihalesi yapılan Spor Kompleksi için ilk kazma  Ekim 2021’de vuruldu. Ancak yaklaşık 10 aydan beridir çalışmalar durdu. İddiaya göre, yüklenici firma Dolar kurundaki yükselişi gerekçe göstererek çalışmayı sonlandırdı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığı katkılarıyla projelendirilerek ihalesinin gerçekleştirildiği Kızıltepe spor Kompleksi bünyesinde başlatılan çalışmalar kapsamında ilk kazma 10 Ekim 2021’de vuruldu. Çalışmalar çerçevesinde kullanım ömrünü tamamlayan ilçenin şehir stadının 45 yıllık tribün bölümü de yıktırıldı. Kullanım ömrü tamamlanan ve günümüz koşullarında devam eden amatör grup mücadeleleri müsabakalarında sporcuların günün koşullarına cevap veremediği gerekçesiyle sık sık şikayetlere neden olan 45 yıllık şehir stadı tribünü, yapılacak yeni kompleks projesi revize edilecek alanlar arasında yer alıyordu. 750 kişi kapasiteli olan yıkılan tribünün yerine 2 bin 500 kişilik daha modern bir tribün ile ısıtma ve soğutma sistemi ve diğer ilgili gereksinimlerin yer alacağı soyunma odalarının yapılacağı kaydedilmişti.

İmza töreni sonrası çalışmalara başlayan yüklenici firma, ilk kazmayı vurarak binlerce maça şahitlik eden eski spor sahası yıkıldı. Spor Kompleksinin yaklaşık maliyetinin 23 milyon 226 bin lira olan kompleksin 2022 yılının sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyordu. Ancak yıkılan tribün temelinin beton dökümü yapıldı ve 10 aydan beridir herhangi bir çalışma yapılmadı. İddialara göre ihaleyi alan firma dolardaki yükselişi gerekçe göstererek işi yarıda bırakıp gitti. Yüzlerce gencin antrenmanlarını yaptığı ve amatör maçların yapıldığı stad ve genç tabiri caizse kur kurbanı oldu. 

Belediye kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, ihalenin yeniden yapılacağı öğrenilirken gençler spor komplekslerine kavuşacağı günü bekliyor.

84 bin metrekare alana sahip kompleks projesinde 3 futbol sahası, antrenman sahası, yüzme havuzu, tenis kortları, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolu, kapalı spor salonu, koşu ve bisiklet yolları ile gençlik merkezi bulunuyor.