Kızıltepe eski buğday pazarının akıbeti 8 yıldır tartışılıyor

MARDİN- Kızıltepe’de 8 yıl önce kısmen boşaltılan eski buğday pazarının akıbeti halen tartışılıyor.  Zahireciler  boşta kalan 360 dükkanın modern bir projeyle ilçeye kazandırılmasını istiyor. Kızıltepe hububat ticaret merkezi çok amaçlı müzayede salonunda maske ve sosyal mesafe kuralına riayet edilerek, bir araya gelen zahireci esnafı  ve eski buğday pazarında dükkan sahibi olanların yaptığı toplantıyla ilgili bir […]

Kızıltepe eski buğday pazarının akıbeti 8 yıldır tartışılıyor
Kızıltepe eski buğday pazarının akıbeti 8 yıldır tartışılıyor
Selman Güneş
  • Yayınlanma6 Ocak 2021 12:02

MARDİN- Kızıltepe’de 8 yıl önce kısmen boşaltılan eski buğday pazarının akıbeti halen tartışılıyor.  Zahireciler  boşta kalan 360 dükkanın modern bir projeyle ilçeye kazandırılmasını istiyor.

Kızıltepe hububat ticaret merkezi çok amaçlı müzayede salonunda maske ve sosyal mesafe kuralına riayet edilerek, bir araya gelen zahireci esnafı  ve eski buğday pazarında dükkan sahibi olanların yaptığı toplantıyla ilgili bir açıklama yapan Kızıltepe Zahireciler Derneği MTDF Genel başkanı Mehmet Şerif Öter, “Bundan sekiz sene önce tahliye ettiğimiz eski buğday pazarındaki 360 dükkânımızın boş kalması nedeniyle dükkân sahibi esnaflarımızın her geçen gün mağduriyetleri artıyor.” dedi.

Konuyla ilgili Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili  Hüseyin Çam ile görüştüklerini ifade eden Öter “Yerleşim alanı içinde kalan eski buğday pazarının konumuna ve ilçenin ihtiyacına uygun bir projenin yapılması gerektiğini, bunun için esnafların ortak mutabakatı durumunda kaymakamlık ve belediye olarak, değişim, dönüşüm ve altyapı konusunda yardımcı olacaklarını belirten Kızıltepe Kaymakamımız ve belediye başkan vekilimiz Sayın Hüseyin Çam’a teşekkür ederiz” diye konuştu.

Komisyon kurulacak

Yapılan ilk toplantıda eski buğday pazarı yeri Kızıltepe’ye yakışır ve herkes tarafından benimsenecek ve bölgede örnek olabilecek bir projenin hayata geçirilmesi için aralarında uzman mimar ve mühendislerin olacağı bir komisyonun kurulmasına karar verildi. Komisyonun ortak kararından sonra, mülk sahiplerinin ortaklığında bir yapı kooperatifinin kurulacak.