Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’nda sigara içilmesi yasaklandı

Mardin genelinde maske kullanımının doğru şekilde uygulanması amacıyla kalabalık alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Kızıltepe Cumhuriyet meydanı da bu alanların başında geliyor. İçişleri Bakanlığı, dün 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle sokakta sigara içilmesini yasakladı. Alınan bu kararın ardından Mardin Valiliği sigara içilmesi yasaklanan yerleri açıkladı. Valilikte yapılan açıklamada, “08.09.2020 tarihli ve 14533 sayılı Genelge ile meskenler […]

Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’nda sigara içilmesi yasaklandı
Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’nda sigara içilmesi yasaklandı
Selman Güneş
  • Yayınlanma13 Kasım 2020 12:25
  • Güncelleme13 Kasım 2020 12:26

Mardin genelinde maske kullanımının doğru şekilde uygulanması amacıyla kalabalık alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Kızıltepe Cumhuriyet meydanı da bu alanların başında geliyor.

İçişleri Bakanlığı, dün 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle sokakta sigara içilmesini yasakladı. Alınan bu kararın ardından Mardin Valiliği sigara içilmesi yasaklanan yerleri açıkladı.

Valilikte yapılan açıklamada, “08.09.2020 tarihli ve 14533 sayılı Genelge ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmüştür. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. İlimizde maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği;

 Artuklu İlçesi: Vali Ozan Cad.,  Ravza Cad., 1.Cadde, Ortadoğu Cad., 15 Temmuz Parkı

Midyat İlçesi: Cumhuriyet Bulvarı, Batman-Cizre Yolu, Seyfettin Güneştan Cad.

Kızıltepe İlçesi: Havaalanı, Cumhuriyet Meydanı, Şanlıurfa Cad., Ali Ertaş Cad., Kilise Cad., Eski Hastane Cad. Nusaybin İlçesi; Lozan Cad., Sakarya Cad., Cumhuriyet Cad. Derik İlçesi: Aydın Ayaydın Cad.

 Dargeçit İlçesi: Kısmetli Cad.

Ömerli İlçesi: Hürrüyet Cad. Yeşilli İlçesi; Vatan Cad.

Mazıdağı İlçesi: Ömer Halis Demir Cad., Yeşilderik Cad.

Savur İlçesi Mardin Cad., Zeynel Abidin Erdem Cad., Mehmet Sait Erdem Cad. Belirtilen alanlarda ve tüm toplu taşıma araç duraklarında sigara içmenin yasaklanmasına, 2.) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının kısıtlanmasına, Alınacak kararların Valilik ile koordineli olarak Kaymakamlarımız tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’ nci ve 72’ inci maddeleri gereğince gerekli kararların alınması, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile Sivil Toplum Kuruluşları işbirliği içinde gerekli çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanarak uygulanması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Oy Birliği/Çokluğu ile karar verilmiştir.” denildi.