Kızıltepe Cumhuriyet Meydanında 230 dükkanın kepenkleri aynı olacak

Mardin Büyükşehir Belediyesi, günde 50 bin kişinin gezdiği Cumhuriyet Meydanında yenileme çalışması yapacak. Kızıltepe’de yer alan vatandaşların ve şehri ziyaret eden turistler açısından önemli uğrak yerlerin başında gelen meydan ve meydanda yer alan dükkanların onarım cephe bütünlüğünü sağlamlaştırmak amacıyla “Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı Cephe Yenileme ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi” geliştirildi. İlçenin en işlek meydanı olma özelliğini taşıyan meydanda yapılacak sokak sağlıklaştırması, ilçeye ayrı bir hava katacak. Proje, 10.000 […]

Kızıltepe Cumhuriyet Meydanında 230 dükkanın kepenkleri aynı olacak
Kızıltepe Cumhuriyet Meydanında 230 dükkanın kepenkleri aynı olacak
Selman Güneş
  • Yayınlanma30 Mart 2021 11:49

Mardin Büyükşehir Belediyesi, günde 50 bin kişinin gezdiği Cumhuriyet Meydanında yenileme çalışması yapacak.

Kızıltepe’de yer alan vatandaşların ve şehri ziyaret eden turistler açısından önemli uğrak yerlerin başında gelen meydan ve meydanda yer alan dükkanların onarım cephe bütünlüğünü sağlamlaştırmak amacıyla “Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı Cephe Yenileme ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi” geliştirildi.

İlçenin en işlek meydanı olma özelliğini taşıyan meydanda yapılacak sokak sağlıklaştırması, ilçeye ayrı bir hava katacak. Proje, 10.000 metrekarelik bir alanı kapsamakta. Cumhuriyet Meydanında bulunan yaklaşık 230 dükkanda mevcut bulunan kepenkler sökülerek meydanın dokusuna uygun çelik kepenkler takılacak. 

Camekanlar sökülerek yerine alüminyum camekanlar takılarak dükkanların görüşüne ayrı bir güzellik getirilecek. Dükkanlara asılı bulunan bir birinden farklı tabelalar ise standart hale getirilecek.

Meydanda bulunan yeşil alanların artırılması için ağaç sayısı artırılarak vatandaşların daha ferah bir ortamda zaman geçirmeleri sağlanacak. Dükkanların önlerinde bulunan kaldırım vb. kotlarda kaldırılacak.