Kızıltepe Bisiklet ve Spor Kulübü kalp sağlığına dikkat çekmek için pedal çevirdi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Kızıltepe Bisiklet ve Spor Kulübü üyeleri tarafından 9- 15 Nisan Kalp Haftası etkinlikleri kapsamında farkındalık oluşturmak ve kalp sağlığına dikkati çekmek amacıyla bisiklet turu düzenledi. Kızıltepe Bisiklet ve Spor Kulübü üyeleri 09-15 Nisan Kalp Haftası” etkinlikleri kapsamında Yenikent Mahallesinden başlayarak Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’na kadar pedal çevirdi.  Etkinliğe ilişkin Kızıltepe İlçe Sağlık Müdürlüğünden […]

Kızıltepe Bisiklet ve Spor Kulübü kalp sağlığına dikkat çekmek için pedal çevirdi
Kızıltepe Bisiklet ve Spor Kulübü kalp sağlığına dikkat çekmek için pedal çevirdi
Selman Güneş
  • Yayınlanma14 Nisan 2022 11:05
  • Güncelleme14 Nisan 2022 11:10

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Kızıltepe Bisiklet ve Spor Kulübü üyeleri tarafından 9- 15 Nisan Kalp Haftası etkinlikleri kapsamında farkındalık oluşturmak ve kalp sağlığına dikkati çekmek amacıyla bisiklet turu düzenledi.

Kızıltepe Bisiklet ve Spor Kulübü üyeleri 09-15 Nisan Kalp Haftası” etkinlikleri kapsamında Yenikent Mahallesinden başlayarak Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’na kadar pedal çevirdi.  Etkinliğe ilişkin Kızıltepe İlçe Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
 

“Bisiklet diyabet riskini azaltır. Kasları güçlendirir. Duruşunuzu iyileştirir. Eklem ağrılarını azaltır. Yaşlanmayı geciktirir. Bisiklete binmek stresi azaltır. Bisiklete binmek, düzenli ritmik hareketleri nedeniyle insanı rahatlatır, bütün fizikî ve ruhî unsurların uyum içinde çalışmasını sağlar. Bisiklet sayesinde en önemli kalp işlevlerinin yanı sıra kan deveranı da olumlu etkileniyor. Sonuçta çok daha ekonomik çalışan ve daha az yorulan bir kalp çıkıyor ortaya. Kalp krizlerine yol açan bütün etkenler geriliyorlar, düzenli fiziksel aktivite ile kalp krizi riski yüzde 50 düşüyor.”