Reklam
Reklam
Reklam

Kemal Kılıçdaroğlu: Ben Alevi’yim, samimi bir Müslüman’ım

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yayınladığı videoda “Ben Aleviyim. Hak-Muhammed-Ali inancıyla yetişmiş samimi bir Müslümanım. Allah’ın verdiği bir canım var, kul hakkı yemem, harama el uzatmam, Atatürk’ün armağan ettiği bu ülkede yoksul bir evde büyüdüm.” dedi.   CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından”Alevi” notuyla bir video yayınladı. Kılıçdaroğlu […]

Kemal Kılıçdaroğlu: Ben Alevi’yim, samimi bir Müslüman’ım
Kemal Kılıçdaroğlu: Ben Alevi’yim, samimi bir Müslüman’ım
Murat Uğurlu
  • Yayınlanma20 Nisan 2023 09:45

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yayınladığı videoda “Ben Aleviyim. Hak-Muhammed-Ali inancıyla yetişmiş samimi bir Müslümanım. Allah’ın verdiği bir canım var, kul hakkı yemem, harama el uzatmam, Atatürk’ün armağan ettiği bu ülkede yoksul bir evde büyüdüm.” dedi.

 

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından”Alevi” notuyla bir video yayınladı. Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: “Sevgili gençler. Bu seçimde ilk kez oy verecek sevgili gençler. Bu gece sizinle çok özel, çok hassas bir konuda konuşmamızın zamanı geldi, buna inanıyorum. Görüyor musunuz gençler, duyuyor musunuz? Türkiye’de başlamak üzere olan yeni hayatın sesleri bunlar.

Dünyanın hemen kıyısında duyuyoruz. Ya sıkışıp kaldığımız bu eşiği aşarak dünyada hak ettiğimiz yere kavuşacağız, mutlu ve güçlü bir ülkenin onurlu birer yurttaşı olacağız ya da özlemle baktığımız o bizim dışımızdaki dünyayı sadece izlemekle yetineceğiz. İlk oyunu verecek olan sevgili evlatlarım, ben Alevi’yim. Hak-Muhammed-Ali inancı ile yetişmiş samimi bir Müslüman’ım. Allah’ın verdiği bir canım var, kul hakkı yemem. Harama el uzatmam. Atatürk’ün bize armağan ettiği bu güzel ülkede her şeyden uzak ve yoksul bir evde doğdum.

“Gelin gençler bu eşiği birlikte aşalım”

Cumhuriyet’in bize verdiği fırsatlar sayesinde okudum, mesleğim oldu, ailemi kurdum. Kimliklerimiz bizi biz yapan varlığımızdır. Ve elbette onurla sahip çıkmamız gerekir, onları seçemeyiz. Onlarla doğarız, büyürüz ve yaşarız.

Ancak hayatta seçebileceğimiz çok önemli şeyler var. İyi bir insan olmayı, dürüst olmayı, ahlaklı olmayı, vicdanlı olmayı, erdemli ve adil olmayı seçebiliriz. Daha iyi bir yaşamı özgür ve zengin bir ülkede yaşamayı seçebiliriz. Ve bu seçimlerimiz hem bizi, hem içinde bulunduğumuz toplumu hızla değiştirebilir.

Artık kimlikleri konuşmayacağız. Artık başarıları konuşacağız. Bu değişim seferimize katılacak mısın? Bu değişimle birlikte benimle birlikte duracak mısın? Alevi olmaz diyen sisteme, doğru olan dürüst olan ahlaklı olan olur diyecek misin? Son bir el verecek misin? Gelin gençler bu eşiği birlikte aşalım. Tek bir oyu bile ziyan etmeyeceğinize inanıyorum. Sizleri gözlerinizden öpüyorum.”