Kaymakamın eşinin öncülüğünde kadınlar 20 dönümde çilek yetiştirecek

Mardin’in Kızıltepe İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın eşi Dilek Çam’ın öncülüğünde 15 girişimci kadın tarafından kurulan Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 20 dönümde 100 bin çilek fidesini toprakla buluşturdu. Açılışa Kaymakam Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam,  Eşi Dilek Çam, girişimci kadınlar ve davetliler katıldı. İlçe Müftüsü Mahsun Taşçı’nın dualarıyla çilek bahçelerinin […]

Kaymakamın eşinin öncülüğünde kadınlar 20 dönümde çilek yetiştirecek
Kaymakamın eşinin öncülüğünde kadınlar 20 dönümde çilek yetiştirecek
Selman Güneş
  • Yayınlanma1 Ocak 2021 11:51
  • Güncelleme1 Ocak 2021 12:02

Mardin’in Kızıltepe İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam’ın eşi Dilek Çam’ın öncülüğünde 15 girişimci kadın tarafından kurulan Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 20 dönümde 100 bin çilek fidesini toprakla buluşturdu.

Açılışa Kaymakam Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam,  Eşi Dilek Çam, girişimci kadınlar ve davetliler katıldı. İlçe Müftüsü Mahsun Taşçı’nın dualarıyla çilek bahçelerinin açılışı gerçekleştirildi. Kızıltepe Belediyesi’ne ait 20 dönümlük arazide 100 bin çilek fideleri toprakla buluşturan kadınlar fidelerin filizlenip meyve vermesini dört gözle bekliyor.

“Tarımın ileriye gitmesinin en önemli yolu bölgeye uygun ürünler yetiştirebilmek”

Tarımın ileriye gitmesi için bölgeye uygun ürünlerin yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Çam, “Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin çam, “15 kadınımız bir araya geldi ve Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurdu. Çünkü gelecek noktasında tarımın ileriye gitmesinin en önemli yolu bir araya gelebilmek, kooperatifleşebilmek ve bölgeye uygun ürünler yetiştirebilmek.  Bu kooperatifin ilk projesi de Kızıltepe Belediyesi, Kızıltepe Kaymakamlığı olarak hem kooperatifin kurulmasında hem de teşvik ve destek hem de destek sağladık. Bu kooperatifimizin ilk projesi olan Mezopotamya Çilek Bahçesi startını verdik” dedi.

Kızıltepe için ürün çeşitliliği sağlanmış olacak

Demo bahçe kurduklarını ifade eden Çam, “ Özellikle 2021 yılında bu çileğin bölgemize uygunluğunu bizatihi yaşayarak göreceğiz.  Özellikle yaz sıcağımıza dayanıklı ideler seçtik.  Eğer bu fidelerle yazı güzel bir şekilde geçirebilirsek bu şu demek;  Kızıltepe için ayrıca ürün çeşitliliği sağlanmış demektir.  Biz maliyet analizleri yaptığımızda şunu gördük buğdayın yanında diğer ürünleri koyup çeşitlendirirsek vatandaşımızın karı artmış olacaktır. Bizim nihai amacımız  bu ürünün mevsim koşullarımıza uygunluğunu ispat ettikten sonra vatandaşımıza ekme noktasında çağrı yapmak. Biz deneyeceğiz, evet bu bölgeye uygun, bu toprağa uygun, bu mevsime, bu güneşe uygun o zaman vatandaşımıza biz ektik yetişiyor siz de ekerseniz  karınız şöyle olur diye bunu çeşitli platformlarda anlatacağız” diye konuştu.

“Amacımız dezavantajlı kadınları kooperatife dahil ederek onlara gelir sağlamak”

Kooperatifin kuruluşuna öncelik eden Dilek Çam ise “20 dönüm çilek bahçemiz var.  Mart 20’de kurulduk. Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde şuanda 15 kadınımız mevcut.  Ama bu sayı ileride 50’yi bulacaktır. Amacımız dezavantajlı kadınları kooperatife dahil ederek onlara gelir sağlamak istiyoruz. Mayıs ayında inşallah çilek hasadımızı yapacağız. Çileklerimizi değişik pazarlara sunmak istiyoruz. Bu güzel toprakları güneşle buluşturup, çok güzel çilek bahçelerinde çok güzel çilekler yetiştireceğiz.” açıklamasını yaptı.

Mayıs ayında çilek fideleri filizlenip meyve vermeye başladığında, kadınlar çilekleri kuracakları pazarda satışa sunacak.