Kapıcı, dairelerden topladığı hurda eşyaları satarak aldığı antika eşyalarla evini müzeye çevirdi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir apartmanda kapıcılık yapan 27 yaşındaki Mahmut Çelik, dairelerden topladığı çöplerden çıkardığı hurdaları satarak elde ettiği gelirle aldığı antika eşyaları evinde sergiliyor. Kızıltepe Yenikent Mahallesinde bir apartmanda 2018 yılında kapıcılık yapmaya başlayan Mahmut Çelik, dairelerden topladığı hurdaları satarak antika eşyalar almaya başladı. Çelik, 4 yılda eskici pazarlarından topladığı Osmanlı döneminden kalan kahve […]

Kapıcı, dairelerden topladığı  hurda eşyaları satarak aldığı antika eşyalarla evini müzeye çevirdi
Kapıcı, dairelerden topladığı  hurda eşyaları satarak aldığı antika eşyalarla evini müzeye çevirdi
Selman Güneş
  • Yayınlanma7 Nisan 2021 11:06
  • Güncelleme7 Nisan 2021 22:38

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir apartmanda kapıcılık yapan 27 yaşındaki Mahmut Çelik, dairelerden topladığı çöplerden çıkardığı hurdaları satarak elde ettiği gelirle aldığı antika eşyaları evinde sergiliyor.

https://youtu.be/ohVEUpb0iLg

Kızıltepe Yenikent Mahallesinde bir apartmanda 2018 yılında kapıcılık yapmaya başlayan Mahmut Çelik, dairelerden topladığı hurdaları satarak antika eşyalar almaya başladı. Çelik, 4 yılda eskici pazarlarından topladığı Osmanlı döneminden kalan kahve cezvesi, tüfek, radyo, Samuray kılıcı, kalsedon taşı, akik taşları gibi yüzlerce değerli eşyanın koleksiyonunu kurdu.  Evinin salonunda koleksiyonunu sergileyen Çelik, Çin’den samuray kılıcı, Hindistan’dan gramafon getirtmiş.

Koleksiyonunda Osmanlı döneminden kalma kahve cezvelerinin de olduğunu ifade eden Çelik. “Mardin’in Kızıltepe ilçesinde TOKİ’de bir  binada kapıcı olarak işe başladım. İşe başladıktan sonra çöpün içinde atılacak ve toplanarak ekonomiye kazandırılacak malzemeler vardı. O hurda malzemeyi satarak 4 senede 40-45 bin lira yaptım. 70- 80 bin liralık antika malzemeyi getirdim. Bunun içerisinde 18. yüzyıldan lambalarımız var, Osmanlı zamanından kalma kahve cezvelerimiz var” dedi.

Antika merakının çocukluktan olduğunu vurgulayan Çelik, eşinin de zamanla bu hobisine alıştığını ifade etti.  Çelik şunları söyledi: “Antika merakıma eşim de zamanla alıştı. Çünkü bana saygı gösterdiği için antika malzemelerime de saygı gösterdi.”